V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny stromů tomografem

"Ale je to jen pomocná metoda. Ten strom musíte zhodnotit z více pohledů," uvedl Másilko. Nejúčinnější je tahová zkouška, která dokáže prověřit i stav kořenů. Zkoušky tahem si Jihlava podle potřeby objednává, protože k nim je potřeba ještě podstatně dražší zařízení než tomograf, který město vyšel na 200.000 korun. Jedna prověrka tahem stojí asi 5000 korun bez daně.
Při použití tomografu pracovníci uvidí na monitoru počítače 3D zobrazení vnitřku kmene. Systém také umí spočítat, jak velký dopad má napadení houbami na stabilitu stromu při větší síle větru. "Dutina ve stromě sama o sobě problém není," řekl Másilko. Vysvětlil, že strom musí mít dostatečně silnou okolní stěnu, jíž proudí voda a živiny.
Práci s tomografem minulý týden pracovníci ukázali na 25 metrů vysokém smrku na ústředním hřbitově. Kolem jeho kmenu rozmístili deset čidel napojených na počítač, který zaznamenával šíření zvuku dřevem při poklepu na čidla. Napadení houbami se potvrdilo, podle výpočtu však stabilitu stromu neohrožuje. Smrk příští zimu přesto padne, kvůli velkému poškození kůrovcem. "Problémy s kůrovcem máme u smrků v celém městě," uvedl Másilko. Kácí se v období vegetačního klidu.
"Snažíme se zachránit každý strom, o kterém si jsme jistí, že má dlouhodobou perspektivu, tedy deset let a více," řekl Másilko. Pokud se ukáže, že kořeny stromů na hřbitově poškozují hroby, nabízí radnice majiteli přesun hrobu na jiné místo na náklady města.
reklama