https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jihlave-odhaluji-pracovnici-nebezpecne-dutiny-stromu-tomografem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny stromů tomografem

23.4.2018 03:50 | JIHLAVA (ČTK)
V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny ve stromech pomocí akustického tomografu. Při použití tomografu pracovníci uvidí na monitoru počítače 3D zobrazení vnitřku kmene. Systém také umí spočítat, jak velký dopad má napadení houbami na stabilitu stromu při větší síle větru. / Ilustrační foto
V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny ve stromech pomocí akustického tomografu. Při použití tomografu pracovníci uvidí na monitoru počítače 3D zobrazení vnitřku kmene. Systém také umí spočítat, jak velký dopad má napadení houbami na stabilitu stromu při větší síle větru. / Ilustrační foto
V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny ve stromech pomocí akustického tomografu. Na základě měření rychlosti šíření zvuku dřevem ukáže na poškození, aniž by bylo nutné kmen provrtávat. Jde o metodu, která stromy spíš pomáhá zachraňovat, protože dokáže přesněji určit případná rizika, řekl minulý týden novinářům Vladimír Másilko, jenž má péči o městskou zeleň na starost. Městu patří skoro 19.000 stromů. Tomografem jich za dva roky prověřilo něco přes 60, skácet se z nich muselo jen několik.
 

"Ale je to jen pomocná metoda. Ten strom musíte zhodnotit z více pohledů," uvedl Másilko. Nejúčinnější je tahová zkouška, která dokáže prověřit i stav kořenů. Zkoušky tahem si Jihlava podle potřeby objednává, protože k nim je potřeba ještě podstatně dražší zařízení než tomograf, který město vyšel na 200.000 korun. Jedna prověrka tahem stojí asi 5000 korun bez daně.

Při použití tomografu pracovníci uvidí na monitoru počítače 3D zobrazení vnitřku kmene. Systém také umí spočítat, jak velký dopad má napadení houbami na stabilitu stromu při větší síle větru. "Dutina ve stromě sama o sobě problém není," řekl Másilko. Vysvětlil, že strom musí mít dostatečně silnou okolní stěnu, jíž proudí voda a živiny.

Práci s tomografem minulý týden pracovníci ukázali na 25 metrů vysokém smrku na ústředním hřbitově. Kolem jeho kmenu rozmístili deset čidel napojených na počítač, který zaznamenával šíření zvuku dřevem při poklepu na čidla. Napadení houbami se potvrdilo, podle výpočtu však stabilitu stromu neohrožuje. Smrk příští zimu přesto padne, kvůli velkému poškození kůrovcem. "Problémy s kůrovcem máme u smrků v celém městě," uvedl Másilko. Kácí se v období vegetačního klidu.

"Snažíme se zachránit každý strom, o kterém si jsme jistí, že má dlouhodobou perspektivu, tedy deset let a více," řekl Másilko. Pokud se ukáže, že kořeny stromů na hřbitově poškozují hroby, nabízí radnice majiteli přesun hrobu na jiné místo na náklady města.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FV

Franta Vokřahlo

23.4.2018 20:52
Dobrý nápad s tím akustickým tomografem - rozhodně mnohem lepší než do stromů zbytečně vrtat. Ještě zakázat to pro stromy poškozující tlučení budek pro ptáky do veřejných a divoce rostoucích stromů,když si někdo chce natlouct něco do stromu nechť si to tluče u sebe na zahradě nikoliv do veřejné zeleně. Za přesun hrobu při konfliktu se stromy na náklady města si radnice zaslouží pochvalu.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist