https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jirkove-zacal-odchyt-holubu-budou-potravou-pro-dravce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jirkově začal odchyt holubů, budou potravou pro dravce

15.1.2018 11:33 | JIRKOV (ČTK)
Přemnožení holubi poslouží jako potrava dravcům. Ilustrační snímek
Přemnožení holubi poslouží jako potrava dravcům. Ilustrační snímek
Foto | Rev Stan / Flickr
V Jirkově dnes začal odchyt holubů. Očekává se, že v klecích jich skončí několik stovek. V minulých letech to bylo 200 až 300 ptáků, kteří většinou poslouží jako potrava pro dravce.

Odchyt zajišťuje odborná firma, která na třech místech nastraží klece s krmením. "V zimních měsících nemají holubi tolik přirozené potravy, a je proto snazší je nalákat na zrní do odchytových klecí," uvedla referentka životního prostředí jirkovské radnice Markéta Buchtová.

 
Zasíťované klece budou na jednom místě v centru města, ve čtvrti Ervěnice a areálu Horník. Lapení ptáci se z nich vybírají ve dvoudenních intervalech. Mají tam podle Duška dostatek vody a krmení, aby nebyli týráni.

Klece budou na místech do poloviny března. "Za dva měsíce takhle v Jirkově odchytíme 200 až 300 holubů," uvedl Radek Pitra ze specializované firmy, která ve městě ptáky odchytávala i v minulosti. Holuby pak odborníci předávají občanskému sdružení na ochranu zvířat, většinou slouží jako potrava pro dravce v záchranných stanicích.

Od holubů se vcelku snadno na lidi přenášejí různé roztoče či plísně. Dále je na člověka přenosná salmonela a klíšťová encefalitida, kterou přenášejí klíšťata. "Z dalších nemocí nutno jmenovat toxoplasmózu, ptačí tuberkulózu a pro lidi vysoce nakažlivou ornitózu," uvedl Dušek.

Negativním dopadem přemnožení holubů je hromadění jejich trusu a jeho devastující vlivy na stavby a kulturní památky. "Z těchto důvodů nedoporučujeme holuby krmit," dodala Buchtová.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist