V Kalifornii se kvůli suchu snižuje plocha osázené mandloněmi
Podle odhadů odvětvové organizace Kalifornská rada pro mandle byla na konci srpna osázena mandlemi plocha 1,64 milionu akrů (téměř 664 000 hektarů), což je o něco méně než před rokem. Počet nově vysazených stromů, které ještě nerodí, se od roku 2020 snížil o 17 procent.
Rekordně suché tříleté období v Kalifornii způsobilo bezprecedentní omezení obvyklých dodávek vody, což zvýšilo náklady a donutilo některé producenty rušit sady ve prospěch jiných plodin nebo jednoduše přestat stromy zalévat.
"Rostoucí náklady na vodu spolu s poklesem cen mandlí snižují marže a nutí pěstitele rušit sady," uvedl výkonný ředitel výzkumné společnosti Stratamarkets zaměřující se na ořechy Michael Easterbrook. Ceny v Kalifornii se proti předchozímu roku snížily o přibližně 20 procent. "Velkou otázkou v Kalifornii nyní je, kolik dalších akrů bude odstraněno," dodal.
Ministerstvo zemědělství USA očekává, že produkce mandlí v sezoně 2022/2023 klesne o 11 procent. To signalizuje hlubší problémy pro mandlový průmysl, jehož hodnota činí pět miliard USD (115,6 miliardy Kč) a který se již potýká s problémy s dopravou, které způsobilo nahromadění zásob mandlí a pokles cen. V příštím roce by se situace mohla zlepšit, protože se očekává, že vývoz stoupne na rekord, což by mohlo také zvýšit ceny.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Honza Honza
28.12.2022 13:53Ale bohužel příklady už známe: africká savana neprospívá, amazonská krajina bez lesa neprospívá, mongolské stepi vysychají, vykácení lesů ve Středomoří neprospělo, ruské stepi se mění v poušť- dezertifikace, jedině americké prérie se zdají být stabilní. Ale kolik je tam studní?, jak je tam krajina pestrá- jen tráva? Jaké všechny druhy zvířat tam žijí? Bizoni? Zajímavé je, že vývoj stepi není ke snížené diverzifikaci jako u naší lesnaté krajiny ale přímo ve vyprahlou poušť, bez života, bez vody.