https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kolumbii-zrychlilo-myceni-pralesu-podle-studie-k-tomu-prispel-i-mir
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kolumbii zrychlilo mýcení pralesů, podle studie k tomu přispěl i mír

9.11.2021 01:41 | BOGOTA (ČTK)
Podle badatelů bylo hlavní chybou, že kontrolu nad územím, kde působili levicoví povstalci, nedokázal plně převzít kolumbijský stát.
Podle badatelů bylo hlavní chybou, že kontrolu nad územím, kde působili levicoví povstalci, nedokázal plně převzít kolumbijský stát.
V Kolumbii v posledních letech zrychlilo tempo mýcení lesů a pralesů. Podle studie neziskové organizace International Crisis Group za to částečně může i mír, který v roce 2016 kolumbijská vláda uzavřela s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). V místech, kde FARC působily, totiž poté tempo odlesňování vzrostlo prakticky na dvojnásobek, informuje agentura AP.
 

Kolumbijská města a oblasti, kde působili levicoví povstalci, ztratily v letech 2017 až 2020 přes jedno procento svých lesů. V předchozích čtyřech letech to bylo půl procenta. V prvních čtyřech letech po mírové dohodě podle kolumbijského institutu pro výzkum životního prostředí země ztratila 747 000 hektarů lesů a pralesů, což je rozloha srovnatelná s Jihomoravským krajem. V předchozích čtyřech letech před mírovou dohodou to bylo o 200 000 hektarů méně.

Podle badatelů se levicoví povstalci snažili na územích, která kontrolovali, odlesňování brzdit. "FARC potřebovaly lesy, aby skryly pohyb svých oddílů a aby znemožnily pozorování svých táborů ze vzduchu," uvedl autor studie Bram Ebus.

Podle badatelů bylo hlavní chybou, že kontrolu nad územím, kde působili levicoví povstalci, nedokázal plně převzít kolumbijský stát a zavést tam rozvojové projekty. V oblastech nyní působí kriminální skupiny a jiné polovojenské oddíly, které již lesy pro partyzánskou válku nepotřebují. V oblastech také vzrostly zemědělské a podnikatelské aktivity, jako těžba nerostů či pěstování koky, jež rovněž vedou k odlesňování. Úřadům se ani nepodařilo naplnit slib obsažený v mírové dohodě, která počítala s registrací zemědělské půdy v oblastech kontrolovaných povstalci a jejím přerozdělením mezi oběti násilí, dodal Ebus.

Mýcení lesů a pralesů zaznamenávají i další latinskoamerické země, například Brazílie. Ve úterý na klimatické konferenci COP26 v Glasgow stovka států vydala prohlášení, ve kterém se zavazují do roku 2030 "zvrátit úbytek lesů". Mezi signatáři je i Brazílie a Kolumbie. Odborníci nicméně upozorňují, že podobné sliby již řada zemí v minulosti učinila, ale nakonec nesplnila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist