https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-plati-zakaz-pyrotechniky-bez-vyjimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších platí zákaz pyrotechniky bez výjimky

31.12.2019 00:30 | VRCHLABÍ (ČTK)
V Krkonoších letos platí zákaz používání zábavní pyrotechniky na celém území národního parku bez výjimky, a to včetně nadcházejícího období na přelomu roku. / Ilustrační foto
V Krkonoších letos platí zákaz používání zábavní pyrotechniky na celém území národního parku bez výjimky, a to včetně nadcházejícího období na přelomu roku. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
V Krkonoších letos platí zákaz používání zábavní pyrotechniky na celém území národního parku bez výjimky, a to včetně nadcházejícího období na přelomu roku. V minulosti měly výjimku dvě obce v katastru Krkonošského národního parku (KRNAP), Strážné na Trutnovsku a Malá Úpa, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj obce letos o výjimku nežádaly.
 

Zákaz používání zábavní pyrotechniky platí ze zákona o ochraně přírody a krajiny ve všech čtyřech národních parcích (NP) v ČR celoročně. Jejich zástupci na to upozorňují zvláště před koncem roku, kdy tím lidé ruší divokou zvěř nejvíce.

"Krkonoše jsou specifické v tom, že mají návštěvníky z mnoha zemí světa. Informační kampaň proto vedeme v celé řadě jazyků, včetně ruštiny nebo holandštiny," řekl Drahný.

Za porušení zákazu hrozí pokuty, na místě až do 10.000 korun. "Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění," uvedl Drahný.

Správci národního parku upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu.

Národní parky společně s ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakáty v několika jazykových mutacích, které mají upozornit na možná rizika spojená s používáním zábavní pyrotechniky. Jsou k dispozici v informačních a návštěvnických střediscích národních parků, ale také v místních hotelech, penzionech a kolují po sociálních sítích. V ČR jsou KRNAP, NP Šumava, NP Podyjí a NP České Švýcarsko.

Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Rozkládá se téměř na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Patří také k nejnavštěvovanějším národním parkům v ČR.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist