https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-liberecke-botanicke-zahrade-poprve-kvete-vzacna-orchidej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V liberecké botanické zahradě poprvé kvete vzácná orchidej

4.5.2018 03:19 | LIBEREC (ČTK)
V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. V současnosti nejsou orchideje jediným lákadlem botanické zahrady, po zimě se do orientální zahrady vrátila nejstarší pěstovaná bonsaj v Evropě. / Ilustrační foto
V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. V současnosti nejsou orchideje jediným lákadlem botanické zahrady, po zimě se do orientální zahrady vrátila nejstarší pěstovaná bonsaj v Evropě. / Ilustrační foto
Foto | Marta Kolanowska
V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. Semenáček orchideje Odontoglossum insleayi získala botanická zahrada před 15 lety. Sdělil to ředitel zahrady Miloslav Studnička, který ji dosud viděl kvetoucí jen na obrázcích.
 

"Pokud vím, v České republice dosud nekvetla nikde, v zahraničí snad v některé z velkých botanických zahrad, ale nemám o tom přehled," uvedl ředitel. Exemplářů ve světě je ale podle něj málo. "Těžko se pěstuje, jsou to chladnomilné tropické orchideje, ty vždy činí problémy," dodal.

V přírodě roste tento druh orchidejí jen v tropických dubo-borových lesích v pohoří Sierra Madre. Ani tam ale nemají lidé moc šancí ji spatřit. "Roste vysoko na stromě, takže ji uvidí na dálku a v protisvětle. U nás ji mohou vidět zblízka, krásně v detailu," dodal. Podle něj je ve vitríně orchidejí nepřehlédnutelná. "Je krásná, nápadná, má medovou barvu kombinovanou s jasně žlutou," dodal Studnička. Orchidej pokvete ještě minimálně týden. Ve vitríně ale mohou lidé podle ředitele nyní vidět i další vzácné druhy orchidejí.

V současnosti nejsou orchideje jediným lákadlem botanické zahrady, po zimě se do orientální zahrady vrátila nejstarší pěstovaná bonsaj v Evropě. Z Japonska ji roku 1882 přivezl hrabě Karl Stubenberg. Jalovec čínský letos botanici radikálně upravili. "Schválně jsme ji takto vystavili, i když je vidět, že bylo zasahováno. Aby lidé viděli, že se o ni pečuje," uvedl Studnička. O pět centimetrů byla snížena i zúžena koruna. "Nyní je tedy patrný řez, který je zacílen na zkrásnění koruny a zlepšení životnosti bonsaje," řekl ředitel. V dalších letech čeká bonsaj radikálnější zákrok v kořenovém systému, který ji zmladí. "Oba způsoby zákroků totiž není správné provádět současně, v tomtéž roce," řekl Studnička. Částečně se podle něj obměnila i stálá expozice bonsají.

Hodně lidí do nejstarší botanické zahrady v zemi nyní chodí i za kvetoucími kaktusy, ve dvou pavilonech jich jsou stovky. "To je pro oko. Není to sice sbírka, která by činila naší zahradu výjimečnou, ale i tak je expozice kvalitní," dodal ředitel zahrady.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist