https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-libereckem-kraji-zacnou-v-nejblizsi-dobe-prace-na-privadeci-vody-do-prihranici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Libereckém kraji začnou práce na přivaděči vody do příhraničí

4.10.2024 00:45 | LIBEREC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Libereckém kraji začnou práce na přivaděči, který zajistí dostatek pitné vody pro obyvatele u hranic s Polskem ohroženým ztrátou vody kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. ČTK to při zářijovém kontrolním dnu na budované úpravně vody Machnín u Liberce řekl ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák. Přivaděč bude příhraničí zásobovat právě vodou z machnínské úpravny.
 
"Finišujeme s úpravnou vody v Machníně, ale aby se voda dostala tam, kam je potřeba, musíme vybudovat přivaděč z Machnína do Hrádku nad Nisou, respektive k Uhelné," doplnil Špičák. Stavba rozdělená do čtyř částí přijde bez DPH na 303 milionů korun, Liberecký kraj už schválil financování v plné výši z Fondu Turów, zahájení stavby tak podle něj nic nebrání. SVS zároveň žádá na projekt dotaci z Operačního programu Životní prostředí, z něhož může získat polovinu peněz. O to by se pak dotace z Fondu Turów zkrátila.

Práce na úpravně vody za 166 milionů korun začaly loni v létě, stavba by měla být z větší části hotová na konci letošního roku, příští rok se budou hlavně montovat technologie. "Stavba by měla být hotová někdy v březnu nebo v dubnu příštího roku a pak budeme čekat na novou trafostanici ČEZ. Termín kompletního dokončení je listopad příštího roku," řekl Michal Maděra, výkonný ředitel společnosti VHS stavby, která je dodavatelem.

Výstavba navazujícího přivaděče zahrnuje dostavbu řadů mezi Machnínem a Uhelnou a zvětšení akumulace vodojemu Chrastava – Svatý Ján, ze kterého se bude pitná voda rozvádět dál. Projekt počítá s výstavbou více než deseti kilometrů vodovodního potrubí a zhruba 2,5 kilometru SVS zrekonstruuje. Přivaděč by měl být hotový na konci roku 2026, a hotové by v tu dobu měly být i navazující vodovody v Hrádku nad Nisou a Chrastavě.

Fond Turów, z něhož jsou stavby financovány, vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Na kompenzacích škod vyplatily proto před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 mld. Kč). Z toho 35 milionů eur (879 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky přes 884 milionů korun.

Z fondu budou podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) financovány nejen úpravna, přivaděč a vodovody na Liberecku, ale také úpravna a vodovody na Frýdlantsku. Peníze by měly stačit. "Díky tomu, že se ty čtyři dosavadní stavby spolufinancují z evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí myslím, že ty peníze z fondu budou stačit i na stavby na Frýdlantsku," dodal hejtman.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

14.11.2024 15:11
Nic proti rozvoji vodovodní sítě a zajištění dodávky prostřednictvím nového přivaděče. Ovšem problém, kterým je těžba dolu Turów, u které statovali zástupci České republiky již od jejího vzniku, až ke dni podání žalovy ESD, kterou posléze jiní politici nechali vyznít do ztracena navždy (nedá se znovu podat), vznikl trochu jinak a působí trochu jinak. Polská těžební firma při dobývce uhlí odkryla a postoupila za tzv. poludňový zlom (geologickou poruchu v horninách), a tím způsobila, že počaly drénovat vody z území ČR do těžební jámy ve vysokém množství. To se projevilo na úrovni hladin podzemních vod na území v ČR, včetně vrtů pro pitné účely, ale také tím, že zaklesla voda, se také nedostává vody vegetaci, není tzv. malý vodní oběh, nejsou zdroje pro zvěř, rostliny a má to vliv i na vegetaci a místní klima. Pokud si páni politici myslí, že výstavbou přivaděče (kterou chápu) vyřeší nedostatek vody v přírodě, jsou na velkém omylu. To, že naši zástupci měří průnik vod do jámy PGE, tím nic nespraví. Délka stěny je nedostatečná, hloubka není přes všechny aktivní profily, hladina nestoupá, k tomu je problém se srážkami, na které čekali aby mohli prohlásit že voda již stoupá. Nestalo se tak. V studnách obce Uhelná je podle měření ještě méně vody. Pod terénem voda pro stromy se vytrácí. Tak to je, páni politici. <rýpal lesní>
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist