https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lounech-krecci-rozptyluji-dlouhodobe-nemocne-pacienty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Lounech křečci rozptylují dlouhodobě nemocné pacienty

2.7.2023 01:05 | LOUNY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Lounech v zařízení pro dlouhodobě nemocné využívají pro rozptýlení klientů křečky. Přináší jim podle sociálních pracovníků pozitivní emoce, rozvíjí motoriku a sociální cítění. K hlodavcům mají přístup lidé ve společenské místnosti. Jeden je u pacienta na pokoji, uvedl Adam Knesl z lounské nemocnice, kterou provozuje společnost Agel.
 

Po třech letech úspěšně využívané terapie pomocí křečků ve společenské místnosti aktuálně nemocnice zapojuje zvířecí terapeuty do procesu léčby i přímo na pokoji jednoho z klientů. Bližší kontakt se zvířaty nabízí ještě intenzivnější rozptýlení a zlepšuje i celkovou pohodu a aktivizaci. "Křečci se zde rychle stali oblíbenými přítulnými společníky klientů oddělení sociálních lůžek. Nejen mazlení, ale i péče o křečky je pro řadu klientů příjemný relax a zajímavé zpestření. Zároveň mají pocit užitečnosti," uvedla aktivizační pracovnice oddělení sociálních lůžek Helena Cimrmanová.

Jeden z klientů se myšlenkou chovu křečků nadchl tak, že požádal dceru, aby mu křečka koupila. "Dcera tak učinila, s tím, že tento syrský křeček měl být tříměsíční sameček. Druhý den ráno měl čtyři mladé. Byla to legrace. Klient si nakonec vzal jedno mládě k sobě na pokoj a velmi si ho oblíbil. Křeček si ho také oblíbil a nyní vždy večer na akváriu visí a už čeká, až si ho klient vezme a bude se s ním mazlit," řekla Cimrmanová.

Další dva křečci zůstali ve společenské místnosti a jednoho si odnesli rodinní příslušníci klienta. O ty, kteří zůstali v nemocnici, se stará kolektiv zaměstnanců společně s klienty, u kterých mimo jiné manipulace s drobnými hlodavci rozvíjí jemnou motoriku. "Zvířecí terapie se ukázala jako účinný prostředek k rozptýlení klientů, kteří využívají sociální službu naší nemocnice," dodala aktivizační pracovnice. Interakce se zvířaty může podle vědeckých studií snížit hladinu stresu, podpořit psychické zdraví a zvýšit pocit štěstí. Kromě toho, že klienti využívají přítomnost křečků jako rozptýlení, jsou tato zvířata také výbornými společníky, kteří mohou zlepšit náladu a povzbudit klienty k zapojení se do rehabilitačních aktivit, uvedla nemocnice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.7.2023 12:49
No bodejť - takový křeček v trenýrkách rozptýlí nejednu chmuru
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist