https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-moravskem-krumlove-uhynuly-v-rece-stovky-ryb-zrejme-se-udusily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Moravském Krumlově uhynuly v řece stovky ryb, zřejmě se udusily

27.7.2018 00:10 | MORAVSKÝ KRUMLOV (ČTK)
Stovky ryb uhynuly v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku. / ilustrační foto
Stovky ryb uhynuly v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku. / ilustrační foto
Stovky ryb uhynuly v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku. Včera to řekl vedoucí odboru životního prostředí moravskokrumlovské radnice Kamil Raboň. Podle předběžných výsledků rozboru vody byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Ačkoli předběžně zástupce městského úřadu nepředpokládá, že by ryby uhynuly cizím zaviněním, je celá situace předmětem správního řízení.
 

"Ve středu odpoledne nás na menší úhyn ryb upozornil rybář. Kontaktovali jsme rybáře, aby je odklidili, ti však na místě zjistili, že jde o úhyn mnohem větší," uvedl Raboň. Uhynulých ryb v řece Rokytná jsou podle něj stovky, jde o kilometrový úsek řeky pod moravskokrumlovským zámkem.

Na místo přijeli i specialisté z hasičského záchranného sboru z Tišnova a odebrali vzorky vody. Podle předběžných výsledků byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Odpoledne by rybáři i dobrovolní hasiči měli uhynulé ryby odklidit a odvézt je do kafilerie.

Horké a suché počasí představuje pro vodní živočichy velké riziko, protože hladina vody je ve všech tocích velmi nízká a nejhorší situace je právě na menších tocích, jak řekl Petr Chmelař z Povodí Moravy.

"Sucho máme momentálně na čtvrtině měřicích stanic, ale začíná se opět šířit a nejvíce vidět je to na malých vodních tocích, jako je právě Rokytná, Litava, Moravská Sázava, Třebůvka nebo Želetavka. Na těchto tocích voda v některých oblastech klesá pod měřitelnou úroveň," řekl Chmelař.

Při malém množství vody se na její kvalitě více podepisuje znečištění, jehož koncentrace stoupá a vede k úbytku kyslíku ve vodě. "Stejně tak vysoké teploty a působení slunce vedou k rychlému prohřátí vodního sloupce až ke dnu a to způsobuje další úbytek kyslíku. Podmínky pro vodní živočichy jsou tak velmi obtížné," doplnil mluvčí Povodí Moravy.

V první půlce července uhynulo odhadem 1,2 tuny ryb v Berounce za Plzní. I zde se ryby nejspíš udusily. Podobný masivní úhyn nastal v létě opakovaně za podobné situace - po prudkém dešti, který následoval po dlouhém suchu a horku. V řece byl v kritickém místě téměř úplně odčerpaný kyslík, řekl rybářský hospodář Jaroslav Vogl. Zatímco v minulých letech ryby uhynuly v nadjezí v Bukovci na okraji Plzně, nyní byl úhyn dál po proudu mezi Bukovcem a Dolany, uvedl technik Českého rybářského svazu Petr Dimitrov.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist