https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mosambicke-rezervaci-niassa-pytlaci-rok-nezabili-jedineho-slona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V mosambické rezervaci Niassa pytláci rok nezabili jediného slona

17.6.2019 00:23 | MAPUTO (ČTK)
V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za uplynulých dvanáct měsíců nezabili ani jednoho slona. / Ilustrační foto
V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za uplynulých dvanáct měsíců nezabili ani jednoho slona. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za uplynulých dvanáct měsíců nezabili ani jednoho slona. Podle odborníků oslovených agenturou AP je to mimořádný úspěch. Na tomto území o velikosti Švýcarska byla totiž v minulých letech populace slonů zredukována z někdejších 12.000 na zhruba třetinu. Roku 2016 jich tam žilo 3600.
 

Úspěch se připisuje fungující protipytlácké strategii, k níž patří zavedení rychlých zásahových policejních jednotek, přísnější kontrola a také letecké operace.

Navzdory tomuto úspěchu ale podle AP potrvá několik let, než se sloní populace obnoví do původní síly.

Nasazení rychlých policejních sil schválil osobně mosambický prezident Felipe Nyusi.

Newyorská organizace Wildlife Conservation Society označila současný stav za pozoruhodný úspěch. James Bampton, který řídí mosambickou pobočku této organizace, řekl, že naposledy byl případ zabití slona v Niasse zaznamenán loni 17. května. Za hlavní důvod úspěchu považuje Bampton politickou vůli věci změnit. Jedním z důvodů je prý ale také nízký počet slonů v rezervaci. Před rokem jich tam žilo odhadem kolem 2000, podle nového průzkumu jich bylo loni v říjnu kolem 4000.

Bamptom ocenil účinnost nové policejní jednotky, která je lépe vyzbrojená než strážci parku. I když má pověst, že pracuje nekompromisně, žádné incidenty zatím s jejím působením nejsou spojeny. Její členové mají právo zatknout lidi podezřelé z pytláctví, do 72 hodin shromáždit údaje a předložit případ místnímu prokurátorovi. "Za pokus o ilegální lov se považuje už přistižení se zbraní," řekl Bampton. Hrozí za to až do 16 let vězení.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist