https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-narodnich-parcich-podruhe-nebude-dovolena-zabavni-pyrotechnika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V národních parcích podruhé nebude dovolena zábavní pyrotechnika

23.12.2018 00:20 (ČTK)
Při novoročních oslavách nebude na území všech čtyř národních parků, tedy Šumava, Podyjí, České Švýcarsko a Krkonošský, dovolena zábavní pyrotechnika. / Ilustrační foto
Při novoročních oslavách nebude na území všech čtyř národních parků, tedy Šumava, Podyjí, České Švýcarsko a Krkonošský, dovolena zábavní pyrotechnika. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
Při novoročních oslavách nebude na území všech čtyř národních parků, tedy Šumava, Podyjí, České Švýcarsko a Krkonošský, dovolena zábavní pyrotechnika. Bude tomu tak podruhé, neboť to od loňského června zakazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny v národních parcích včetně obcí. Parky a ministerstvo životního prostředí to sdělily v páteční tiskové zprávě.
 

"Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění," vysvětlil Radek Drahný, mluvčí Krkonošského národního parku.

"Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší," doplnil Tomáš Salov za Národní park České Švýcarsko.

Národní parky vydaly společný informační plakát, který bude v informačních a návštěvnických střediscích, v místních hotelech a penzionech. Součástí kampaně je i video společnosti Orchis Film vysvětlující, proč je používání pyrotechniky na chráněných územích omezeno zákonem. Za porušení zákazu hrozí pokuty do deseti tisíc korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

24.12.2018 08:54
Onehdy tu jakýsi ekolog plácal játry v diskusi o tom, že tyhle ekologické číčoviny nijak nezasahují do života lidí, kteří jsou nuceni v důsledku aktivit ekologů na jejich území žít.
Takže vidíme jasně, že to není pravda, a že hněv normálních lidí vůči ekologům a ekologii je oprávněný.
Odpovědět
SS

S4ki S4ki

24.12.2018 13:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Šimůnku ty jsi nejmoudřejší. Proč nejsi ve vládě. A ohňostroj u tebe na zahradě nebo baljóně
Odpovědět
SS

S4ki S4ki

24.12.2018 13:35 Reaguje na S4ki S4ki
....balkóně bys jistě přivítal.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.12.2018 18:15 Reaguje na S4ki S4ki
Já sám ohňostroje moc neprožívám, jen beru za slovo ty, co lžou o ekologii a jejím dopadu na normální lidi.
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.12.2018 11:19
Nechápu jak by někdo v NP mohl povolit ohňostroj. To je opravdu silně mimo mísu i bez zákona. Ale že Etna od včerejška chrlí do ovzduší opět sloup kouře a prachu, to by mělo zajímat čistého vzduch chtivé ekology a hlavně p. Brabce s jeho partou, protože spadu se zřejmě dostane při dobrém větru k nám požehnaně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.12.2018 08:27 Reaguje na Milan Milan
To, že vy něco nechápete, ještě neznamená, že to není v pořádku.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist