V Národním parku Podyjí se nově zabydlel sysel obecný, po více než 50 letech
Syslové patří ke kriticky ohroženým druhům. Kdysi byly na území Čech a Moravy jejich kolonie početné. Za komunismu se ale zintenzivnilo zemědělství, mnohé syslí kolonie pak zanikly a sysel se dostal až na seznam ohrožených zvířat. Nyní jsou domovem tohoto živočišného druhu například některá letiště, na jihu Moravy třeba v Brně-Medlánkách, ve Vyškově či v Břeclavi.
Několik posledních let syslové pobývají také v ochranném pásmu národního parku v okolí Hnanic, přímo v národním parku se ale nevyskytovali. Několik "podezřelých" nor se objevilo až letos na jaře na mezi v jižní části pastviny exmoorských koní. Že jde skutečně o nory sysla, potvrdili specialisté.
"Tento ohrožený hlodavec, pro kterého byl v roce 2008 ministerstvem životního prostředí schválen záchranný program, se na pastviny samovolně šíří z okolí nedaleké obce Hnanice. Ve zdejších vinicích a na fotbalovém hřišti je znám výskyt malé kolonie od roku 2014. Pastvinu koncem června zkontrolujeme znovu. To už by mohla venku pobíhat i mláďata," uvedla Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Mezi příčiny, kvůli kterým se dříve velmi početný sysel stal kriticky ohroženým druhem, patří nedostatek vhodného prostředí. Zatímco ještě před 60 lety byly jeho počty takové, že je hospodáři a zemědělci cíleně hubili, nyní sysli žijí jen asi na čtyřech desítkách většinou vzájemně izolovaných lokalit.
"Místa, kde se syslům díky udržovanému krátce sečenému trávníku daří, například sportovní letiště, jsou často ze všech stran obehnána mnohahektarovými lány polí, která sysli nejsou schopni překonat. I proto je skvělou zprávou, že na Znojemsku sysli o možnost přirozeného osidlování okolí ještě úplně nepřišli a že se jim u nás v Podyjí zalíbilo," uvedl Zdeněk Mačát ze správy parku.
Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro široké možnosti pěší a cyklistické turistiky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Petr
26.5.2022 12:43Za jakého komunismu???
Zbyněk Šeděnka
26.5.2022 17:32 Reaguje na karel krasenskyPavel Hanzl
26.5.2022 22:02 Reaguje na PetrLukas B.
27.5.2022 09:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2022 22:03 Reaguje na PetrBřetislav Machaček
27.5.2022 08:33odjakživa kapitalistickém Rakousku, Německu, Francii atd. No a kolik
jich u nás žilo ještě v 80. letech minulého století. Stačí mi prostá
čísla bez ideologických žvástů nacpaných do každého článku, protože si
pamatuji zcela něco jiného, když si koně lámali nohy v syslích norách
na pastvinách a při sklizni jich na Břeclavsku a i jinde pobíhaly po
poli desítky. Ani mí dědové je za 1.republiky nemilovali a vykuřovali
jim nory karbidem, protože jim bylo drahé každé zrnko pšenice a šlo
jim hlavně o nohy těch koní.
Petr Pekařík
27.5.2022 09:58Prostě ho ekotlupy bez povolení odchytily a vysadily , stejně jako vlky. Nebo si snad někdo myslí , že sysel generál se najednou rozhodl , sebral polovinu kolonie třeba v Břeclavi a šel jako praotec až do NP Podyjí ?
Nic proti tomu, místní predátoři budou mít alespoň změnu jídelníčku