https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nizozemsku-zacalo-usmrcovani-norku-nakazenych-koronavirem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Nizozemsku začalo usmrcování norků nakažených koronavirem

6.6.2020 23:58 | AMSTERODAM (ČTK)
Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit.
Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit.
Na deseti nizozemských farmách začali usmrcovat norky kvůli obavám, že z těchto zvířat nakažených koronavirem se infekce může přenést na člověka. Podle agentury Reuters úřady nařídily utratit norky z chovů zasažených nákazou, na kožešinových farmách, kde se virus neobjevil, tyto malé šelmy usmrcovány nebudou.
 

Vláda ve středu nařídila zlikvidovat 10 000 norků poté, co se ukázalo, že farmy zasažené koronavirem by dlouhodobě mohly být rezervoárem nemoci covid-19. Norci v Nizozemsku se od svých ošetřovatelů koronavirem poprvé nakazili v dubnu. V květnu úřady zjistily, že ve dvou případech se lidé pravděpodobně nakazili od nemocných zvířat.

Pracovníci farem v ochranných oblecích usmrcují zvířata plynem, jejich těla pak budou zlikvidována a farmy vydezinfikovány.

Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit. "Vyzýváme 24 zemí světa, kde je chov norků stále povolen, aby vyhodnotily situaci a důkazy přicházející z Nizozemska," uvedla Clair Bassová z organizace Humane Society International. Podle této organizace se nejvíce norků chová v Číně, Dánsku a Polsku. Na tamních kožešinových farmách je ročně usmrceno 60 milionů zvířat. Nizozemsko výstavbu nových farem s kožešinovými zvířaty zakázalo v roce 2013 a nařídilo těm stávajícím, aby ukončily provoz do roku 2024.

V Nizozemsku je takových chovů 140, ročně vyvážejí kožešiny v hodnotě 90 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). Podle mluvčího Nizozemské federace kožešinových farem Wima Verhagena je pro jejich majitele velmi těžké se s usmrcováním norků smířit, protože jen u mála z nakažených zvířat se projevily viditelné příznaky nemoci. Vláda postižené chovatele odškodní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist