https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okoli-hradu-trosky-v-ceskem-raji-se-nesmi-letat-s-drony-rusily-sokoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V okolí hradu Trosky v Českém ráji se nesmí létat s drony, rušily sokoly

8.1.2024 16:19 | Troskovice (Semilsko) (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V okolí zříceniny hradu Trosky v Českém ráji se nesmí létat s drony, aby nerušily při hnízdění kriticky ohrožené sokoly stěhovavé. Zákaz bude platit každoročně pro období od začátku ledna do konce června, vyplývá z textu opatření obecné povahy, které vydala Správa CHKO Český ráj.
 

Používat letadla bez pilota a jejich modely nesmí jejich majitelé na území přírodní památky Trosky a jejím přilehlém okolí - v okruhu 300 metrů od její hranice.

Sokoli stěhovaví na Troskách naposledy úspěšně zahnízdili v roce 1957. Tito kriticky ohrožení dravci se na hrad vrátili v roce 2019, zatím ale byly jejich pokusy o vyvedení mláďat neúspěšné. Ochránci přírody se domnívají, že jedním z hlavních důvodů bylo rušení drony. Jejich přelety nad Troskami bývaly v minulých letech téměř každodenní záležitostí.

"Rušení je zjevné především při létání dronů v blízkosti hnízda, nejvíce pak při nalétnutí do vyšší nadmořské výšky než je umístěno hnízdiště. Při popsaných událostech hrozí vyplašení sokolů při inkubaci snůšky a následně zastydnutí či opuštění vajec. Závažná rizika představuje i rušení po vylíhnutí mláďat, kdy může dojít k podchlazení či dehydrataci malých mláďat za nepřítomnosti dospělých sokolů. Při pohybu dronů u hnízda se dospělí sokoli bojí přilétat na hnízdo a hrozí tak retardace vývoje vlivem nedostatečného krmení a dehydratace," píše se v odůvodnění pro vydání opatření.

Sokol stěhovavý je nejrychlejší dravec na světě, který je velký zhruba jako vrána. Ve druhé polovině minulého století počty sokolů výrazně klesly, především kvůli ztrátě vhodných hnízdišť, pronásledování člověkem a používání chemických látek, zejména pesticidů v zemědělství. Ty se přes potravní řetězec dostávaly až do vajec. Přestože počet sokolů v posledních letech v ČR stoupá, stále patří mezi kriticky ohrožené druhy. V Česku sokoli kromě Českého ráje hnízdí i v Jeseníkách, Českém středohoří, Českém Švýcarsku či Moravskému krasu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.1.2024 17:28
Jenom 300m ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist