https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okoli-padrtskych-rybniku-v-brdech-se-po-60-letech-znovu-pase-dobytek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V okolí Padrťských rybníků v Brdech se po 60 letech znovu pase dobytek

11.7.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pastva pomůže zachovat zdejší bezlesí. Území by bez péče - lidské nebo zvířecí - zarostlo náletovými dřevinami a expanzivní trávou
Pastva pomůže zachovat zdejší bezlesí. Území by bez péče - lidské nebo zvířecí - zarostlo náletovými dřevinami a expanzivní trávou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK
Pastvu jalovic na dvaceti hektarech v okolí Padrťských rybníků se ochránářům podařilo zajistit díky spolupráci s Vojenskými lesy a statky a místním hospodářem. Pastva podle jejich slov pomůže zachovat zdejší bezlesí. Území by bez péče - lidské nebo zvířecí - zarostlo náletovými dřevinami a expanzivní trávou. Právě olše, břízy nebo třtina křovištní postupně vytlačují květnaté trávníky, vřesoviště a slaniště, které jsou součástí nejcennější části CHKO Brdy, vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 

„V okolí Padrťských rybníků leželo před šedesáti lety několik obcí a hospodařili tu místní sedláci. Po vzniku vojenského prostoru zde byla tanková střelnice a bezlesí pomáhal udržovat vojenský výcvik,“ vysvětluje Bohumil Fišer ze Správy CHKO Brdy. Vzhledem k zatížení municí, bodovému podmáčení, nerovnostem terénu a velké ploše podle něj nepřichází nyní v úvahu jiná péče o bezlesí než pastva. Také ruční kosení by bylo příliš drahé.

O likvidaci obcí Padrť, Kolvín, Přední a Zadní Záběhlá bylo kvůli rozšíření Vojenského výcvikového prostoru Brdy rozhodnuto v roce 1952. Ještě dnes jsou na některých místech patrné základy původních stavení, uvádí ochranáři. Krajina začala zarůstat před dvaceti lety, kdy tu skončil vojenský výcvik. Nepřítomnost hospodářů a vojáků nesvědčí květnatým trávníkům, vřesovištím, slaništím a řadě vzácných druhů rostlin, například všivci lesnímu, kosatci sibiřskému či ostřici Hartmanově. Drobná narušení půdy při pastvě prospějí podle přírodovědců i hmyzu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.7.2016 04:46
a proč by to ruční vykosení 20 ha mělo být drahé ? proč nezorganizují nějaké dobrovolníky jako třeba v té obci Zastávka ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist