https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-osn-zacina-summit-o-udrzitelnem-rozvoji-vystoupi-i-prezident-pavel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V OSN začíná summit o udržitelném rozvoji, vystoupí i prezident Pavel

18.9.2023 10:20 | NEW YORK (ČTK)
V OSN dnes začíná summit o udržitelném rozvoji, na kterém budou země hodnotit pokrok v plnění cílů stanovených před osmi lety v rámci takzvané Agendy 2030. Ta měla podpořit ekonomickou prosperitu, sociální spravedlnost a také ochranu životního prostředí. Český prezident Petr Pavel vystoupí na plénu jménem skupiny 46 zemí, takzvaných Pathfinders.
 

Členské státy OSN si v roce 2015 vytyčily dohromady 17 cílů udržitelného rozvoje, které se týkají například boje s chudobou, hladem a násilím, změnami klimatu nebo úsilí o spravedlivější a ekonomicky stabilnější společnost. Český prezident bude při této příležitosti mluvčím zemí, které se zaměřují na téma míru, spravedlnosti a silných institucí.

Ministr životního prostředí Petr Hladík začátkem září novinářům sdělil, že prezident bude na summitu OSN prezentovat i národní závazky, které se týkají odklonu od fosilních paliv a přechodu k obnovitelným zdrojům, regenerace přírody nebo ochrany ovzduší.

Skupina odborníků před summitem zveřejnila v časopise Science analýzu, podle které se zatím cíle udržitelného rozvoje z většiny nepodařilo přetavit v realitu. Zároveň vyzvala, aby zejména bohaté státy projevily větší solidaritu a aby si tváří v tvář hrozící klimatické krizi stanovily ambicióznější úkoly.

Prezident Pavel, který tento týden vede českou delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, má dnes v plánu i několik dvoustranných schůzek. Sejde se mimo jiné s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim nebo s předsedou Amerického židovského výboru (AJC) Tedem Deutschem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.9.2023 10:42
Bohaté státy je jen prázdná floskule. Jsou jen státy, které se zadlužují rychleji a pomaleji. Peníze mají jen globální firmy, které ovládají politiku. Takových “ Babišů” šestých eminence jsou na globálním hřišti stovky a každý chce k lizu státních tiskáren, jenže konkurenceschopnost končí utopená v dotacích. Co zůstává jsou lidé s vysokými životními náklady ta nahromaděný majetek za který musí zaplatit. Ten systém se zhroutil musí . Ale o bohatství států je tak nějak směšné mluvit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.9.2023 10:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Šedé eminence
Odpovědět
Pe

Petr

18.9.2023 19:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Otázka: Může konkurenceschopnost vést k udržitelnosti?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2023 13:40
"Skupina odborníků před summitem zveřejnila v časopise Science analýzu, podle které se zatím cíle udržitelného rozvoje z většiny nepodařilo přetavit v realitu."

celou dobu píši na Ekolistu to samé , prázdné sliby, svalnaté floskule o ničem a skutek utek.
Ochrana ŽP v lokálním , regionálním i globálním rozsahu v nejlepším případě za -4 ve školské stupnici.

Takže takových summitů mohou dělat deset do roka a výsledky budou stejně tristní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2023 16:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy si už ani nepamatujete, co sem píšete. To není o tom, jstli se daří nebo nedaří, vy z principu odmítáte jakoukoliv snahu a zlepšení. Všechno je jen těžba dotací oteplovací lobby a podvod a prostě harapak. Bečíte, že se vytváří stále více odpadů a bečíte, že Evropa ekonomicky neroste, bo by vytvářela ještě více odpadů.
Prostě žijete ve světě naopak a já se obávám, že natrvalo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2023 17:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Mě nazajímají ideologické žvásty. Zajímají mě vyčíslitelné hodnoty , které se týkají i životního prostředí a jejir porovnání s žádoucím stavem.
A řečí čísel je na tom EU podstatně hůře než se proklamuje.

Co mám říct na to, že Ursula Leyen na cestu z Vídně do Bratislavy použila tryskové letadlo? Vzdálenost max. 90 km.

A takovým kravěnám zobete z ruky ty jejich kecy o gryndýlu , OZE , uhlíkové neutralitě a bůhvívo dalšího.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2023 20:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy se právě ideologiemi oháníte nejvíc. Řeč čísel nám dává realitu, která dobrá není (což se vědělo předem) a já ale nevím, co kdo proklamuje.
Zabýváte se cypovinami.
Von Layenová letěla do Bratislavy proto, že pak pokračovala do Varšavy a snad do Pobaltí a ten speciál by tam letěl z Vídně tak, jako tak, i kdyby jela třeba šalinó.
Vy skočíte vždy dezolátům na nějaké polopravdy, pololži a pak se s nimi oháníte jak tureckou šavlí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2023 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
https://svethospodarstvi.cz/komentare/stav-evropske-unie-ztrata-konkurenceschopnosti-i-duveryhodnosti/?consent=CPoqmkAPoqmkAD3ACBCSDXCsAP_AAEPAAATIIXIBhCokBSFCAGpYIIsAAAAHxxAAYCAAABAAAQABABIAIAQAAAAQAAQgBAACABAAIAIAAAAACABAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAAIQAAAAAAAiBAAAAAAABAAAAAAABAQAAAgAAAAAIAQBAAAAEAgAAAAAAAAAAAAAAAAQgAAAAAAAAAAAgAAAAAEELoEYACwAKgAXABAADIAGgARAAjgBMACeAFUAMQAfgBCQCIAIkARwAnABSgDLAGaAO4AfoBCACLAF1ANoAm0BUgC1AF5gMEAZIAy4BqYELgAAAA.YAAAAAAAAAAA&sznclid=DWRpMDw_ODo5Pj4-OTU_ODQ4Oj8_Pj09cXkwPDs8ND87ODU0OSM1OTVxeWgwPDs0OTQ4PD84PyM0PDlxbjBITz5MSE5JNT1MPDw9OTk9TEk8SUg8OEg9NE87Tjo5NA&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=Zq72ED0FXig-202309171352&dop_id=22919152
Odpovědět
Pe

Petr

18.9.2023 22:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Či si predstavujete pod takým slovom konkurenceschopnost?
Odpovědět
Pe

Petr

18.9.2023 22:16 Reaguje na Petr
Pardon, Čo si představujete...
Odpovědět
Pe

Petr

18.9.2023 22:16 Reaguje na Petr
No, ani jednou to nenapíšu bez překlepů.
Odpovědět
Pe

Petr

18.9.2023 23:44 Reaguje na Petr
Co to tedy je? Je to třeba schopnost vyrábět to, co ostatní? K čemu je dobré vyrábět něco, co už někdo vyrábí? Není to zbytečné plýtvání a tvorba odpadu? Proč by měli všichni vyrábět všechno? Nebo k čemu je dobrá konkurenceschopnost? Moc nevím a přijde mi, že udržitelnost a konkurenceschopnost jsou vlastně protiklady a navzájem se vylučují. Když chceme jedno, nemůžeme chtít i to druhé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2023 17:54 Reaguje na Petr
To je chlapácké přetlačování, které se propdá do brekotu, že Evropa vládla asi 200 let celému světu a dnes mu nevládne, bé bé.
Jakmile nevyrábíme největší megatuny plastových krámů nanic, které se stávají prakticky odpadem, zbankrotujeme. Zchudneme a budeme sedět v jeskyni u loučí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2023 21:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
va

vaber

19.9.2023 08:22
soudruh generál,armády a války, pardon ,,mírové mise,,
to jsou ti praví co mohou mluvit o ekologii
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist