V ostravské zoo se pářili vzácní damani pralesní. Drobní savci jsou příbuzní slonů
"Délka březosti u damanů je poměrně dlouhá, trvá okolo 30 týdnů, takže případných mláďat bychom se mohli dočkat koncem léta," uvedla Nováková.
Podle ní na základě zkušeností z chovu příbuzného damana stromového existuje teorie, že známkou sympatií a harmonizace u páru je sdílení jedné budky a také společné místo, kam obě zvířata kálí.
"Pokud si nepadnou do oka, používají samec i samice svou budku a oddělenou toaletu. U damanů pralesních se tato skutečnost zatím nepotvrdila - přestože spolu pár evidentně harmonizuje a páří se, záchodky mají stále oddělené," uvedla Nováková.
V ostravské zoo jsou dva páry damanů, jeden ale zahrada chová v zázemí, druhý je k vidění právě v noční expozici v Pavilonu evoluce. "Damani pralesní jsou málo známá zvířata obývající lesy západní Afriky. Tento drobný savec příbuzný slonům není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo, mimo Afriku," uvedla Nováková.
Samotářsky žijící zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi obratná při pohybu v korunách stromů. Živí se hlavně listy. "S ohledem na to, že tento druh je chován pouze v Zoo Ostrava, jsou ostravští chovatelé vrcholně napjati. Jsme totiž zcela na začátku," řekla mluvčí. Damani se navíc rozmnožují pomalu a po dlouhé březosti rodí jedno, výjimečně dvě mláďata.
reklama