https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostravske-zoo-se-parili-vzacni-damani-pralesni-drobni-savci-jsou-pribuzni-slonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravské zoo se pářili vzácní damani pralesní. Drobní savci jsou příbuzní slonů

4.1.2017 08:18 | OSTRAVA (ČTK)
Daman pralesní, drobný savec příbuzný slonům není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku).
Daman pralesní, drobný savec příbuzný slonům není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se pářili vzácní damani pralesní, které zahrada od října chová jako jediná evropská zoo. Páření chovatelé koncem roku pozorovali u staršího ze dvou párů, který obývá Pavilon evoluce. Informovala o tom mluvčí zahrady Šárka Nováková. Podle ní je páření velkou nadějí pro chov těchto nočních savců.
 

"Délka březosti u damanů je poměrně dlouhá, trvá okolo 30 týdnů, takže případných mláďat bychom se mohli dočkat koncem léta," uvedla Nováková.

Podle ní na základě zkušeností z chovu příbuzného damana stromového existuje teorie, že známkou sympatií a harmonizace u páru je sdílení jedné budky a také společné místo, kam obě zvířata kálí.

"Pokud si nepadnou do oka, používají samec i samice svou budku a oddělenou toaletu. U damanů pralesních se tato skutečnost zatím nepotvrdila - přestože spolu pár evidentně harmonizuje a páří se, záchodky mají stále oddělené," uvedla Nováková.

V ostravské zoo jsou dva páry damanů, jeden ale zahrada chová v zázemí, druhý je k vidění právě v noční expozici v Pavilonu evoluce. "Damani pralesní jsou málo známá zvířata obývající lesy západní Afriky. Tento drobný savec příbuzný slonům není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo, mimo Afriku," uvedla Nováková.

Samotářsky žijící zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi obratná při pohybu v korunách stromů. Živí se hlavně listy. "S ohledem na to, že tento druh je chován pouze v Zoo Ostrava, jsou ostravští chovatelé vrcholně napjati. Jsme totiž zcela na začátku," řekla mluvčí. Damani se navíc rozmnožují pomalu a po dlouhé březosti rodí jedno, výjimečně dvě mláďata.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist