https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-panske-zahrade-v-centru-vsetina-se-premnozili-potkani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani

19.9.2019 00:10 | VSETÍN (ČTK)
V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani. / Ilustrační foto
V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani. / Ilustrační foto
V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani. Město přistoupilo v minulých dnech k deratizaci této lokality, na konec října plánuje také deratizaci travnatých ploch po celém městě, sdělila včera v tiskové zprávě mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
 

Vliv na přemnožení potkanů v Panské zahradě mají údajně i lidé, kteří do parku chodí krmit kachny. "Pro potkany je pečivo příjemným zpestřením stravy, a tak se jim v parku velmi dobře daří," uvedl správce zahrady Petr Mikulík. Zamoření hlodavci si vyžádalo i vyhlášení zákazu krmení kachen v této lokalitě.

Město se chce zbavit potkanů pomocí 35 deratizačních stanic instalovaných odbornou firmou v místech jejich nejhojnějšího výskytu. "Tyto stanice jsou pro ostatní živočichy, především pro psy, bezpečné a nehrozí jim otrava. Jsou vyrobeny tak, že se do nich dostane pouze hlodavec. Uvnitř stanice je umístěna otrávená návnada, po jejíž konzumaci potkan uhyne. Deratizační firma mrtvé hlodavce průběžně sbírá a odváží k likvidaci," uvedl Mikulík.

Současný systém hubení hlodavců si podle něj zatím nevynutil uzavření parku pro veřejnost. "V případě, že by tato metoda selhala, bude nutné přistoupit k razantnějšímu řešení problému, jež by znamenalo pravděpodobně časově omezené uzavření celé Panské zahrady," uvedla mluvčí.

Radnice chystá také od 18. října deratizaci veřejných zelených ploch. Žádá obyvatele o spolupráci, pokud zjistí zvýšený pohyb potkanů či objeví nory, mohou informovat Mikulíka na telefonním čísle 739 540 835 nebo e-mailu petr.mikulik@mestovsetin.cz. Město se tak připojí k pravidelnému hubení potkanů, které dělá společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Vsetín.

Na příští rok město plánuje plošnou deratizaci, do níž by se kromě VaK Vsetín měli zapojit i majitelé nemovitostí. "V rámci boje proti hlodavcům, zvláště pak potkanům, zvažujeme vydání zákazu krmení kachen, holubů a koček na celém území města Vsetína, a to formou městské vyhlášky či obdobného nařízení," uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist