https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubicich-pribyva-vytrideneho-biodpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubicích přibývá vytříděného biodpadu

27.1.2019 00:59 | PARDUBICE (ČTK)
Lidé odkládají trávu, listí, ovoce nebo zeleninu. Surovinu zpracovává kompostárna v Dražkovicích. Ilustrační snímek.
Lidé odkládají trávu, listí, ovoce nebo zeleninu. Surovinu zpracovává kompostárna v Dražkovicích. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Pardubicích roste množství vytříděného biodpadu. Loni lidé odevzdali téměř 3000 tun, v roce 2015 necelých 1300 tun. Zájemců o třídění každý rok přibývá, vyplývá z tiskové zprávy radnice.
 

"Každoročně nám přibývají desítky nových zájemců o svoz biologicky rozložitelného odpadu, a tedy logicky i množství hmoty, která se po zpracování v kompostárně opět vrací do přírody," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Vloni ukládalo do zelených kontejnerů odpad ze zahrad zhruba 37 procent obyvatel rodinných domů. Za svoz biodpadu zaplatí účastníci 300 korun ročně, což je zhruba třetina nákladů na provoz. Zbytek hradí město.

"Zelený odpad končil dříve většinou v popelnicích na směsný komunální odpad, zvyšoval tedy objem odpadu, za jehož skládkování platíme nemalé prostředky," řekla Dvořáčková.

V roce 2018 bylo do kompostárny Dražkovice odvezeno z Pardubic 2952 tun bioodpadu. Přibližně polovinu z toho množství tvořil právě odpad svezený od obyvatel.

"Skutečné náklady na svoz jedné popelnice letos budou 879 korun. Město tak bude svoz bioodpadu dotovat téměř třemi miliony korun," uvedla náměstkyně.

Lidé odkládají trávu, listí, ovoce nebo zeleninu. Surovinu zpracovává kompostárna v Dražkovicích. Ročně si z ní mohou lidé odvézt 50 kilogramů kompostu.

Projekt separace bioodpadu zahájily Pardubice v roce 2007. Jsou do něj zapojeny nejen rodinné domky, ale od roku 2014 také pardubické základní školy a mateřské školky zřizované městem, které mají službu zdarma. Mimo to mohou obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad ukládat i v sedmi sběrných dvorech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist