https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-patek-bude-vyhlasena-zelena-perla-a-ropak-roku-sveho-ropaka-mohou-zvolit-i-ctenari-ekolistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pátek bude vyhlášena Zelená perla a Ropák roku. Svého Ropáka mohou zvolit i čtenáři Ekolistu

24.4.2018 09:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ropák bahnomilný.
Ropák bahnomilný.
Zdroj | Děti Země
O titul Ropák 2017 se uchází jedenáct kandidátů a jedna kandidátka. Tento pátek nezávislá komise vybere a oznámí výsledky ankety o antiekologický čin roku Ropák i o antiekologický výrok Zelená perla. U Ropáka pak bude také oznámeno, koho by za Ropáka vybrali čtenáři Ekolistu. Hlasovat může každý.
 

Letos je mezi žhavými kandidáty na Ropáka ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. "Brabec má například hlavní podíl na schválení novely zákona č. 100/2001 o hodnocení vlivů na životní prostředí v roce 2017 s výrazným omezením jeho účelu, neboť se cca o 85 % zrušil počet staveb, u kterých se dělalo zjišťovací řízení o jejich ekologických vlivech, a veřejnost se už nemůže vyjadřovat k obsahu nezávislého posudku EIA, který se vydává jen pro potřeby úřadů,“ říká koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno. Další kandidáty i jejich nominace si můžete najít v tomto textu.

Slibným kandidátem na Zelenou perlu je podle něho například poslanec a lídr kandidátky ODS za Jihočeský kraj do Poslanecké sněmovny Jan Zahradník, který v předvolební debatě v České televizi 6. října 2017 o podobě Národního parku Šumava prohlásil následující: „Divočina bez člověka není možná.“

Loni se Ropákem stal ministr dopravy Dan Ťok za podíl na rozhodnutí vlády nezařadit lokalitu Louky u Přelouče do soustavy NATURA 2000, za podíl na rozhodnutí vlády na vyřazení unikátních bahnitých a štěrkových náplavů v údolí Labe z evropské ochrany, za zodpovědnost při rizikovém povolení zkušebního provozu na dálnici D8 v CHKO České středohoří a za návrh neprovádět nové hodnocení vlivů několika dopravních staveb na životní prostředí, které byly kdysi posouzeny podle dnes neplatného zákona č. 244/1992 Sb.

Dan Ťok cenu přijal podle svých slov se spokojením. "Jsem velmi rád, že jsem také získal hlavní cenu od pana Patrika (poz.red. Miroslav Patrik je předsedou organizace Děti Země, která Ropáka pořádá). Už jsem se bál, že na mě zapomene a že to v tomto volebním období nestihne. Jestli jsem získal Ropáka za to, že nechci speciální režim ochrany pro modrásky u Přelouče, které navíc náš resort pomohl přesunout podle požadavků ekologů na náhradní místo, kde spokojeně žijí stejně jako v řadě jiných lokalit…pak jsem s cenou ještě spokojenější," řekl k ceně Dan Ťok.

Zelenou perlu 2016 získal poslanec za ČSSD Roman Váňa za komentář k návrhu pražského magistrátu vykázat z Malostranského náměstí všechna parkující auta: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.“

Výsledky obou anket budou zveřejněny v pátek 27. dubna 2018 v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Ropák se letos vyhlašuje 26 ročník, Zelená perla má 23 ročník. Anketa Ropák, kterou organizuje ekologická organizace Děti Země, je nejstarší novodobou anketou o nějakou významnou a mediálně známou anticenu.

Anketa byla inspirována dokumentárním filmem Jana Svěráka Ropáci z roku 1988 o výskytu nového živočišného druhu Petroleus mostensis (Ropák bahnomilný) ve zdevastované oblasti severních Čech, který se živí znečištěním.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist