https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pripadu-otravene-becvy-chce-znalec-vic-casu-na-klicovy-posudek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V případu otrávené Bečvy chce znalec víc času na klíčový posudek Aktualizováno o vyjádření Richarda Brabce

21.12.2020 10:35 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Řeka Bečva.
Řeka Bečva.
Foto | Jan Husák
Policejní vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy pokračuje. Kriminalisté stále nemají klíčový posudek, na jeho vypracování potřebuje znalec více času. Zažádal proto o prodloužení lhůty potřebné k jeho vyhotovení, která skončila v neděli. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Délku vyšetřování kritizuje mnoho politiků i veřejnost, ekologická katastrofa na Bečvě se stala 20. září.
 

K 20. prosinci jako možnému datu oznámení viníka se upínala pozornost médií, politiků, rybářů i veřejnosti. Policie však už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. "Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá. V rámci prověřování kriminalisté prováděli několik dalších úkonů trestního řízení, které jsou důležité pro dokazování, například vyšetřovací pokusy na řece nebo zajištění dalších vzorků, a je nutné i tyto podrobit znaleckému zkoumání," uvedla Javorková.

Policie prověřuje i přibývající podněty od novinářů a veřejnosti, kterými se kriminalisté podle mluvčí musejí zabývat a nelze je podcenit. "V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovávaných údajů," uvedla Javorková. "Z posunu termínu znaleckého posudku jsem zklamaný, od začátku jsem věřil v rychlejší postup, ale vyšetřování je nepochybně složitější, než jsem původně očekával," vyjádřil se k tématu ministr životního prostředí Richard Brabec. "S Výzkumným ústavem vodohospodářským jsme zatím dojednali monitoring kvality vody na Bečvě, aktuálně řešíme optimální umístění měřícího zařízení, zde musíme postupovat i v souladu se správcem toku, tedy podnikem Povodí Moravy. Zároveň připravujeme s výzkumným ústavem i projekt evidence všech výústí do řeky Bečvy," říká Brabec s tím, že MŽP pracuje na změně zákona o vodách, kde chceme lépe definovat kompetence úřadů při řešení havárií a zásadně zvýšit pokutu za poškození vodního toku.

Podle některých politiků, ekologických organizací i části veřejnosti provází kauzu nejasnosti, mlčení a mlžení úřadů. Petici za objasnění postupu úřadů podepsalo přes 16.000 lidí. Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. "Jakkoli chápeme zájem veřejnosti o informace v této věci, je nezbytné znovu připomenout, že trestní řízení je ve fázi přípravného řízení neveřejné a není možné průběžně komentovat podrobnosti z probíhajícího šetření," uvedla Javorková. Postup policie konzultuje s dozorujícím státním zástupcem.

Deník Referendum před časem napsal, že se v den otravy Bečvy v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, z níž unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy. Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) v neděli řekl, že před pár dny se v Deze prověřovalo, zda se může materiál z kaustifikační jednotky dostat do Bečvy.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) několik dní po havárii napsal, že najít zdroj ekologické katastrofy na Bečvě bude zřejmě otázkou hodin. Začátkem listopadu před poslanci svého výroku, že věří v odhalení viníka v řádu několika hodin, litoval. Ministr i policie už dřív označili za možný zdroj zářijového úniku kyanidů kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm. Kvůli otravě i dalším únikům škodlivin do Bečvy kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 15 firem včetně Dezy. Kontrolu v Deze a firmě Energoaqua, která provozuje čistírnu odpadních vod v Rožnově pod Radhoštěm, zahájil i krajský úřad.

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 12:33
Bude se prodlužovat, natahovat, kličkovat, vytvářet obezličky a celou záležitost marginalizovat až se to celé nějak zapomene.
A tady je právě důležitá funkce médií, jako hlídacího psa demokracie a neziskovek a ekologických organizací, které to nesmí nechat usnout.

Navíc se vůbec nikde neobjevilo, co ten kyanid způsobil na dalším toku ať Moravy, nebo Dyje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2020 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Dyje? On se umí šířit proti proudu? A co doporučujete? Uzavřít i bez
znaleckého posudku, ale hlavně podle vašeho přání?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Ona Bečva vtéká do Dyje? A kde Hanzl, u vás za domem?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.12.2020 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Neziskovkám a ekotlupám je to fuk. Chtějí jen příspěvek na svou činnost a občas si vyrazit do přírody se k něčemu přivázat , kamsi vylézt apod.. Jo a vybrat výpalné za dálnici
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist