https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-soutezi-zelena-strecha-roku-soutezi-i-pet-rodinnych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V soutěži Zelená střecha roku soutěží i pět rodinných domů

19.5.2021 01:36 | BRNO (ČTK)
Udržitelné využití střešních ploch přestává být doménou pouze administrativních budov, škol nebo školek. O hlasy veřejnosti totiž usiluje i pět řešení na rodinných domech a další dvě ozeleněné ploché střechy bytových domů.
Udržitelné využití střešních ploch přestává být doménou pouze administrativních budov, škol nebo školek. O hlasy veřejnosti totiž usiluje i pět řešení na rodinných domech a další dvě ozeleněné ploché střechy bytových domů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství
Veřejnost může hlasovat v osmém ročníku soutěže Zelená střecha roku, na výběr je jich 16. Hlasovat lze do poloviny června, vítěz získá Cenu veřejnosti, uvedla Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně, který soutěž pořádá.
 

Plocha zelených střech v České republice se podle svazu za posledních pět let zdvojnásobila. Letos přihlášená střechy podle Šimečkové ukazují, že udržitelné využití střešních ploch přestává být doménou pouze administrativních budov, škol nebo školek. O hlasy veřejnosti totiž usiluje i pět řešení na rodinných domech a další dvě ozeleněné ploché střechy bytových domů.

"Lidé si stále více uvědomují, že jde o šanci, jak zvýšit podíl zeleně v rozšiřující se zástavbě. Zelené střechy efektivněji zadržují vodu a její následné odpařování ochlazuje okolí a snižuje prašnost," uvedla Šimečková.

Veřejnost své favority vybírá do 15. června, hlasovat lze na www.zelenastrecharoku.cz. Z jedné IP adresy mohou lidé přiřadit jednu až tři hvězdičky i více dílům, a to vždy maximálně jednou týdně. Kromě on-line hlasujících posoudí střechy na začátku června i šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí 25. června v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně.

V loňském sedmém ročníku soutěže hodnotilo pět členů odborné poroty 21 projektů. Vítězná střecha ve Vizovicích vznikla na budově, která původně tvořila český pavilon na světové výstavě EXPO 2015. Porotci na ní ocenili vysokou úroveň architektonického řešení i užitnou hodnotu s relaxační funkcí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist