https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-tajicim-ledovci-na-mont-blancu-se-nasly-noviny-z-roku-1966
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V tajícím ledovci na Mont Blancu se našly noviny z roku 1966

14.7.2020 11:49 | PAŘÍŽ (ČTK)
Ledovce nejen v Alpách tají kvůli zvyšujícím se teplotám.
Ledovce nejen v Alpách tají kvůli zvyšujícím se teplotám.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Simon / Pixabay
V tající mase ledovce pokrývajícího nejvyšší evropskou horu Mont Blanc byly nalezeny indické noviny z roku 1966, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Zřejmě se tam dostaly při leteckém neštěstí ze zimy roku 1966, kdy se v oblasti zřítil stroj společnosti Air India.
 

Deníky, které byly k dispozici cestujícím v letadle, na titulních stránkách informovaly o tom, že premiérkou se stala Indira Gándhíová. Tato politička, přezdívaná Matka Indie, je doposud edinou ženou v čele indického kabinetu.

Noviny našel Timothée Mottin, majitel restaurace nedaleko francouzského Chamonix. Jsou prý v dobrém stavu, články v nich jsou stále čitelné. Plánuje je vystavit ve své restauraci, kde hostům předvádí i jiné už dříve nalezené předměty z havarovaného letadla. Letecké neštěstí v lednu 1966 nikdo ze 117 lidí na palubě nepřežil. Stroj tehdy mířil z Bombaje do Londýna, ale při klesání k mezipřistání v Ženevě narazil do horského masivu a zřítil se nedaleko vrcholu Mont Blancu.

BBC uvádí, že nejcennější předmět z letecké katastrofy byla kovová schránka s drahými kameny, kterou jistý horolezec našel v roce 2013. Obsahovala smaragdy, safíry a rubíny v hodnotě, která tehdy byla odhadnuta na až 246 000 eur. Nálezce odevzdal poklad policii.

Ledovce nejen v Alpách tají kvůli zvyšujícím se teplotám. Loni v září úřady varovaly, že z ledovce Planpincieux nacházejícího se na italské straně masivu Mont Blancu se může utrhnout až 250 000 kubických metrů ledu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

15.7.2020 11:59
jenom poznámka - alpské ledovce jsou v pohybu, a z toho, že postupně tečou a vydávají předměty, které "vcucly" někdy dříve, se nedá usuzovat o lokálním a natož pak globálním klimatu a jeho vývoji a o příčinách změny klimatu prakticky vůbec nic. (na druhou stranu, vyvozovat z nalezení Ötziho to, že snad před třiceti lety bylo přesně stejné klima jako roku 3211 před Kristem je pitomost stejného druhu, i Ötzi byl ledovcem vlečen).

a ano, alpské ledovce se skutečně velmi svižně zmenšují. posledních několik set let, čili zhruba "kam až naše paměť sahá, od té doby, co nás hory začaly zajímat".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist