https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usa-vyfotografovali-ptaka-s-perim-napul-samcim-a-napul-samicim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V USA vyfotografovali ptáka s peřím napůl samčím a napůl samičím

28.2.2021 14:17 | NEW YORK (ČTK)
Kardinál červený. Ilustrační obrázek
Kardinál červený. Ilustrační obrázek
Americkému ornitologovi se podařilo zdokumentovat vzácný úkaz "oboupohlavního" ptáka, když vyfotil kardinála červeného s napůl samčím a napůl samičím zbarvením. Jamie Hill tohoto jedince, který má část opeření zbarvenou červeně jako samec a část hnědě jako samice, zachytil v americkém státu Pensylvánie. Napsal o tom server BBC.
 

I have been birding for 48 years and yesterday (20 February 2021) I had a once-in-a-lifetime, one in a million bird...

Zveřejnil(a) Jamie Hill dne Neděle 21. února 2021

Na nezvykle vypadajícího kardinála upozornil Hilla jeho známý a ornitolog se zprvu domníval, že nespíš jde o ptáka, který trpí leucismem, tedy sníženou pigmentací. Později ale došel k závěru, že se pravděpodobně objevil jedinec se vzácnou anomálií nazvanou bilaterální gynandromorfismus, kdy jsou v těle namíchány buňky se samčí i samičí genetickou informací.

"Když jsem ty snímky nafotil, srdce mi tlouklo ještě dalších pět hodin, dokud jsem nedorazil domů a nezačal ty digitální záběry zpracovávat," řekl Hill. "Už skoro dvě desetiletí se snažím objevit datla knížecího, kterého jsme dlouho považovali za vyhynulého. Ale vyfotit tuhle vzácnou mutaci jednoho z našich nejběžnějších ptáků, gynandromorfického kardinála červeného, bylo skoro stejně vzrušující, jako kdybych opravdu toho datla našel," dodal vědec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.2.2021 15:14
Genderově vyvážený kardinál.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.2.2021 15:33 Reaguje na Karel Zvářal
Říká se tomu gynandromorfie - jedinec sdružující samčí i samičí znaky:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.2.2021 17:03 Reaguje na Jakub Graňák
V Americe je teď módní, že se dítěti natvrdo nepřiřkne pohlaví a ono se později samo může rozhodnout, jaké pohlaví je. Ten kardinál se evidentně ještě nerozhodl.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.2.2021 17:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jiný kraj, jiný mrav:-) Jinak v prvním díle Entomologie od Jana Obenbergra je fotografie gynandromorfního roháče, přesně podle svislé osy rozdělený, půlka kluk, půlka holka. Škoda, že nelze vkládat fotografie, vskutku obskurní jedinec
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.2.2021 17:01 Reaguje na Karel Zvářal
U lidí se tomu říká babochlap.
Odpovědět

Jirka Černý

28.2.2021 19:36 Reaguje na Karel Zvářal
Tak jste mne předběhl v myšlenkovém pochodu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist