https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zameckych-sklenicich-na-blanensku-rozkvetly-kamelie-kvetiny-pojmenovane-po-brnenskem-rodakovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zámeckých sklenících na Blanensku rozkvetly kamélie, květiny pojmenované po brněnském rodákovi

21.2.2021 00:40 | RÁJEC-JESTŘEBÍ/LYSICE (ČTK)
Kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách.
Kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V zámeckých sklenících v Rájci a Lysicích na Blanensku rozkvetly stovky pestrých kamélií japonských. Běžně jsou v tuto dobu k vidění, skleníky jsou ale nyní z důvodu vládních nařízení uzavřeny. Vybrané druhy kamélií si ale mohou objednat přes internet a vyzvednout u výdejového okénka, řekla ČTK kastelánka zámku v Rájci Zdeňka Kalová.
 

Sbírka kamélií v Rájci se může pochlubit asi 250 klasickými i méně známými odrůdami kamélií, které jsou zastoupené ve více než 500 rostlinách. "Některé odrůdy jsou vyšlechtěné přímo tady u nás a nikde jinde nejdou koupit. Nemají ještě ani své jméno," uvedla kastelánka.

Kamélie japonská bývá označována jako královna květin, a to i pro její citlivost a náročnost při pěstování. Dříve byla oblíbeným doplňkem rób a toalet, především plesových, v létě bývala díky lesklým a svěžím listům oblíbeným zeleným doplňkem šlechtických interiérů.

Některé odrůdy z Rájce se dají objednat přes internet, zámek pro zájemce přichystal katalog. Objednané kamélie si pak vyzvednou u výdejního okénka. "Některé kamélie prodáváme zájemcům každým rokem, letos to není možné, tak to funguje alespoň takhle. Zájem o kamélie je, i letos jsme jich prodali už několik set kusů," uvedla kastelánka.

Kamélie rozkvetly i v zámecké oranžerii v Lysicích, jde o šestici vzrostlých stromů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Jsou až 250 let staré. Původně pocházejí z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale zhruba před 15 lety měla změnit zahradnická podoba v lázních, stromů se ujali odborníci právě z lysického zámku.

Kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách. Působil tam od roku 1689. Zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, popisoval jejich účinky a preparoval zvířata. Výsledky bádání zasílal do Anglie vědcům ke zkoumání. Kamelovy zápisky jsou uloženy v Královském muzeu v Londýně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist