V zaniklé obci Holičky v Ralsku vznikla galerie pod širým nebem
"Z nevzhledných keřů se formuje bludiště pro děti, místa bývalých domů jsou dotvářena sochami z proutí a dalšími instalacemi ze dřeva a kamene," uvedla Mrázová.
Díla vznikají v rámci festivalu přírodního umění, které geopark pořádá od roku 2016 s cílem oživit krajinu kolem Ralska. Dosud pokaždé byla místem konání zaniklá obec Jabloneček, v Holičkách je festival poprvé. "Holičky jsou zcela unikátní svými zachovalými sklepy, které jsou jediným pozůstatkem obce původně čítající 40 domů, 200 obyvatel, školu a dvě hospody. Zanikla po roce 1945, kdy jí nuceně opustilo německé obyvatelstvo a poté se stala součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko," uvedla Mrázová.
Vytvářená díla v zaniklé obci by měli umělci dokončit do soboty a představit ve stejný den v 11:00 při takzvané land-artové komentované procházce. "Zároveň jsme celou akci pojali jako příležitost k vyčištění sklepů a celého prostoru bývalé obce od černé skládky a dalších odpadů, celkem jsme nasbírali téměř 20 pytlů,“ dodal Mrázová.
Holičky (Hultschken) se nachází tři kilometry od Osečné, první zmínky o osídlení jsou z počátku 16. století. Název obce mohl být německého i českého původu. Německé slovo Holzung znamená "mýcení lesa", český výraz holina je popisem pro planinu vzniklou vykácením lesa. V obci žili v minulosti převážně horníci, v okolí se těžila železná ruda. Dochované záznamy uvádějí také košíkáře a bednáře.
Geopark Ralsko vznikl jako sedmý v Česku před pěti lety. Zahrnuje oblast téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku. Je zajímavý nejen svou přírodou, má i bohatou historii, lidé tam žili přes 700 let. Oblast byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. Ve 20. století ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušil pobyt tří armád - československé, německé a pak sovětské. Geopark Ralsko se teď snaží vrátit do oblasti život.
reklama