https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-se-v-jezere-narodil-hroch-osmy-od-obnovy-chovu-v-roce-2016
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr Králové se v jezeře narodil hroch. Už osmý od obnovy chovu v roce 2016

1.9.2024 00:57 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Foto | Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové
V přírodním jezeře v areálu Safari Parku Dvůr Králové na Trutnovsku se v noci na pátek narodilo mládě hrocha obojživelného. Je to podruhé, kdy mládě přišlo na svět přímo v letní expozici Jezero hrochů. Jedná se o osmé narozené mládě od obnovy chovu hrochů v zoo v roce 2016, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Mládě i dalších šest hrochů mohou návštěvníci nadále pozorovat v jezeře, které je v pěší části safari. Dvorské hroší stádo patří k největším v Evropě.
 
"Samice se o potomka podle pozorování stará, mládě pije a prospívá," uvedl mluvčí. Pohlaví nového přírůstku chovatelé zatím neznají. Jeho matkou je chovná samice Hula. Zatím posledním hroším přírůstkem v zoo byla letos v lednu narozená samička, porodila ji druhá chovná samice Mona.

Zoo chov hrochů obojživelných, kteří jsou třetími největšími suchozemskými zvířaty na světě, obnovila po čtrnáctileté přestávce v roce 2016 příchodem samic Huly z Belgie a Mony z Dánska. V roce 2017 do Dvora Králové přišel ze Zoo Stuttgart chovný samec Mike. První mládě po obnově chovu se narodilo v roce 2018, předtím byl poslední přírůstek z roku 1989. Celkem se v zoo od obnovy chovu zatím narodilo osm mláďat. Z nich dvě se nezdařilo odchovat, uhynula krátce po porodu.

Foto | Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové

V roce 2021 zoo otevřela expozici Jezero hrochů po rozsáhlé přestavbě. Úroveň cesty, z níž lidé mohou pozorovat hrochy, klesla o několik metrů, až skoro na úroveň hladiny. Návštěvníci se k hrochům mohou přiblížit téměř na dosah ruky. Jezero a přilehlou pastvinu mohou lidé sledovat i z vyvýšené pozorovatelny. Kromě mláděte a tří chovných hrochů v jezeře žijí ještě tři mladé samice.

Pozorování hrochů je podle chovatelů nejlepší pozdě odpoledne, kdy zvířata opouštějí pohodlí a bezpečí vody a vydávají se na pastvu. "Hroší kůže je totiž sice velmi silná, zároveň je ale citlivá. V horkém letním slunci by se začala vysoušet, pálit a praskat," vysvětlil mluvčí, proč z vody hroši vycházejí až se soumrakem.

V jezeře hroši žijí po dobu letní sezony. S příchodem chladnějšího počasí je pracovníci zoo stěhují do veřejnosti nepřístupného pavilonu v zázemí safari parku. V jezeře by tak hroši mohli být k vidění ještě několik týdnů. Návštěvnici zoo je mohou pozorovat do 22:00, kdy v zoo zavírají poslední pavilony. Pokladny jsou otevřené do 18:00.

Dvorská zoo patří kraji a zaměřuje se na Afriku. Známá je úspěšným chovem nosorožců či žiraf. Je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist