https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-ostrava-se-poprve-rozmnozily-krajty-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené

6.7.2023 23:05 | OSTRAVA (ČTK)
Krajta zelená
Krajta zelená
Foto | Radomír Dohnal / Ekolist.cz
Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo rozmnožit krajty zelené. Přestože se tito hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se v nich jen vzácně. Za poslední rok se odchov podařil jen v jedné další zoo, v dánské zahradě v Randersu odchovali šest mláďat, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

Krajty zelené obývají v ostravské zahradě jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. Poprvé se je ošetřovatelé pokusili rozmnožit loni, ale nebyli úspěšní. Letos se vylíhlo deset mláďat, která zatím zůstávají v chovatelském zázemí.

"Krajty zelené chová ostravská zoo od roku 2018, kdy přivezla dvě samice ze Zoo Plzeň. V roce 2021 k nim přibyl samec ze Zoo Lipsko. Poprvé snesly vejce obě samice v loňském roce, ale snůška se od počátku nevyvíjela dobře. Kolem Vánoc pozorovali chovatelé opakovaně páření. Jedna ze samic po nějaké době ztratila svou jasně zelenou barvu, její kůže získala modravý nádech, což byla známka toho, že v sobě nosí vejce," uvedla mluvčí.

Před kladením vajec přestěhovali ošetřovatelé samici z expozice do zázemí. "V přírodě pravděpodobně ukrývají tyto krajty snůšku v dutinách, kterou měla nahradit bouda v zázemí. Samice ale nakonec nakladla vejce volně do terária,“ řekla teraristka Petra Valentová. Jedenáct oplozených vajec umístili chovatelé do líhně. Inkubace trvala 50 dní. "Jedno vejce se krátce před líhnutím začalo kazit, proto bylo z líhně vyřazeno. Ukázalo se, že ve vejci byla dvojčata, ale oba zárodky uhynuly," doplnila Nováková. V zoo se nakonec vylíhlo deset mláďat.

"Vzhledem k tomu, že rodiče krajt, podobně jako většiny plazů, o svá mláďata nepečují, zůstávají dál v zázemí, zatímco jejich matku jsme vrátili zpět do pavilonu Papua. Malé krajty měří po vylíhnutí okolo 20 centimetrů a jsou zbarvené žlutě. Záhy po opuštění vaječných obalů se snaží dostat do bezpečí a hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu, jakou známe i u dospělých krajt. Zatím nepřijímají žádnou potravu, postupně tráví živiny ze žloutkového váčku. Krmit je začneme myšími holátky až po prvním svleku," řekl terarista Lucas Bono. Do velikosti dospělých jedinců o délce zhruba 180 centimetrů dorostou krajty asi za dva roky, typickou zelenou barvu získají okolo jednoho roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

7.7.2023 18:43
Úžasný úspěch. Blahopřeji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist