https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-v-jar-se-nakazili-covidem-19-tri-lvi-a-dve-pumy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo v JAR se nakazili covidem-19 tři lvi a dvě pumy

21.1.2022 01:06 | PRETORIA (ČTK)
Studie univerzity v Pretorii uvádí, že riziko přenosu viru z člověka je v případě velkých kočkovitých šelem značné.
Studie univerzity v Pretorii uvádí, že riziko přenosu viru z člověka je v případě velkých kočkovitých šelem značné.
V zoologické zahradě v Jihoafrické republice se loni prokázala nákaza covidem-19 u dvou pum a tří lvů. Podle studie, z níž citovala agentura AFP, se nákaza na zvířata přenesla nejspíš z ošetřovatelů, kteří neměli žádné příznaky.
 

Studie univerzity v Pretorii uvádí, že riziko přenosu viru z člověka je v případě velkých kočkovitých šelem značné.

Testy PCR byly pozitivní ještě sedm týdnů po začátku nákazy. Podle vědců by to mohlo znamenat, že "se u zvířat rozvine vážnější forma nemoci než u lidí".

Tři lvi měli pozitivní test loni a objevily se u nich podobné symptomy jako u lidí - dýchací potíže a výtok z nozder. Jedna lvice onemocněla zápalem plic.

Pozitivní testy mělo pět pracovníků zoo, kteří byli se lvy v kontaktu, z čehož vědci usoudili, že původcem nákazy zvířat byl člověk. Zvířata byla nakažená variantou delta, která v té době v JAR převažovala.

Covid se předtím prokázal také u dvou pum, jež byly testovány kvůli anorexii, průjmu a výtoku z čenichů. Uzdravily se do tří týdnů, ale v jejich případě nebyl zjištěn zdroj nákazy ani varianta viru.

Zvířata se nakazila také v pražské zoo. Pozitivní tam byly gorily a mezi šelmami lvi indičtí, samec kočky krátkouché, pár tygrů malajských a samec tygra sumaterského.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist