https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocni-strom-napajeny-ze-solarnich-panelu-vzbudil-v-rime-nevoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční strom napájený ze solárních panelů vzbudil v Římě nevoli

9.12.2022 10:48 | PRAHA (ČTK)
Vánoční strom v centru Říma, jehož osvětlení se napájí ze solárních panelů umístěných v jeho blízkosti, vzbudil mezi obyvateli italské metropole nevoli. Podle mnoha z nich obří černé panely ničí estetický dojem z vánoční scény, kritikové mluví i o "přepjatém environmentalismu". Radnice svůj přístup hájí - podle ní je vzhledem k energetické krizi správné během svátků myslet na úspory, napsal list The Guardian.
 

Na Benátském náměstí (Piazza Venezia) letos stojí 23 metrů vysoká jedle ze severní Itálie, netradiční je ale energetický zdroj pro její osvětlení. Radnice u ní nechala instalovat solární panely, protože podle jejího vyjádření je "využití solární energie vzkazem o solidaritě a péči o životní prostředí".

"Tohle je nápad à la Greta Thunbergová," postěžoval si náměstek na ministerstvu kultury Vittorio Sgarbi. "Jsou i jiné metody, jak osvětlit strom s použitím čisté energie bez toho, aby se tam dávaly dva panely, které jsou objektivně ošklivé," řekla bývalá římská radní z nyní opozičního Hnutí pěti hvězd Linda Meleová.

Jiným zase vadí, že radnice si umístění panelů v historickém centru města zapsaného na seznam UNESCO prosadila, i když ve městě platí přísná pravidla pro občany, kteří by chtěli solární energii využívat ve svých domech.

Starosta Říma Roberto Gualtieri tvrdí, že díky solární energii se emise skleníkových plynů kvůli vánočnímu osvětlení sníží o 70 kilogramů za den. "Měli jsme v úmyslu silně podpořit myšlenku udržitelnosti a v úvahu jsme vzali i choulostivou situaci vzhledem k válce na Ukrajině," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Stanislav Hrouzek

9.12.2022 22:59
Myslím, že existují daleko vhodnější místa, kde by ty panely konaly svou práci lépe.

Ale to pokrytce nezajímá. Ti potřebují ukázat, jak jsou eko...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist