https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcelstva-v-cesku-loni-hubili-roztoci-pravdepodobne-zdrazi-med
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelstva v Česku loni hubili roztoči, pravděpodobně zdraží med

9.1.2020 00:27 | BRNO (ČTK)
Včelstva v Česku minulý rok decimovali roztoči, kteří měli ideální podmínky k množení. Pravděpodobně kvůli tomu zdraží med. / Ilustrační foto
Včelstva v Česku minulý rok decimovali roztoči, kteří měli ideální podmínky k množení. Pravděpodobně kvůli tomu zdraží med. / Ilustrační foto
Foto | CarbonNYC / Flickr
Včelstva v Česku minulý rok decimovali roztoči, kteří měli ideální podmínky k množení. Pravděpodobně kvůli tomu zdraží med, uvedla včera v tiskové zprávě Mendelova univerzita v Brně. Někteří včelaři přišli o všechna včelstva. Přesné údaje o ztrátách za celou republiku zatím nejsou k dispozici.
 

Roztoči způsobují varroázu, v úlech se objevují také virózy. "Úhyny se dají označit za kritické, ale podobná situace se nestala poprvé. Největším problémem výskytu roztočů i chorob je to, že za loňský rok bylo postiženo více oblastí, než tomu bývá v jiných letech," uvedl Antonín Přidal z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.

Včely není možné izolovat, navštěvují se navzájem, čímž se nákaza šíří. Včelaři v rámci prevence mohou sledovat množství přirozeně spadlých roztočů na podložce ve včelstvu. "Jakmile zjistíme, že počet roztočů roste nad dva až tři denně, preventivně je nutné přistoupit k tlumení například kyselinou šťavelovou nebo mravenčí. V případě, že léčebný spad bude po aplikaci velký, je okamžitě nutné zahájit terapii, která je však obvykle velmi obtížná," řekl Přidal.

Vyšlechtění plně odolných včel je zatím jen teorií, mimo jiné kvůli vysokým nákladům. "Dosavadní šlechtění v zahraničí navíc ukazují, že nepřináší požadované výsledky. Mnohem přirozenější i účinnější je procházet problémy, se kterými se potýkáme, včelstva si pak sama vytvoří odolnější populaci," uvedl Přidal.

Varroáza v Česku silně udeřila naposledy v roce 2015, kdy podle různých odhadů zahynula až třetina včelstev. Nemoc způsobuje roztoč kleštík včelí, který parazituje na zavíčkovaném včelím plodu i na dospělých včelách. Podíl včelstev zcela bez tohoto roztoče se odhaduje zhruba na třetinu.

V Česku je podle posledních údajů evidováno 778.544 včelstev a 62.498 včelařů. "Nikde na světě není tato dvojkombinace čísel tak vysoká," řekl Přidal. Počet včelařů dlouhodobě mírně roste, stejně jako počet včelstev na jednoho chovatele.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

9.1.2020 08:32
Pokud včelstva hubí roztoč VD,není problém v něm nebo počasí,ale ve včelařích.
Kdo dělá monitorig,zasahuje,když je třeba.
Potíž je v tom,že roztoč VD není jediným faktorem při úhynech včelstev.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist