Včelstva v ČR podléhají varoóze. Selhává systém její kontroly
Včelaři, kteří podcenili letní monitoring, přišli v některých oblastech o většinu svých včelstev, informuje PSNV. Ta už na jaře představila českým včelařům nový způsob sledování tohoto parazita na trubčím plodu. Dosud používané metody totiž nestačí. Koncepce léčení z 80. let minulého století podle PSNV neodpovídá současným požadavkům a novým odborným poznatkům.
„Zjistil jsem, že jako včelař, kterého jeho práce živí, nemůžu podle tradiční metodiky fungovat. Vzorky zimní měli jsem měl v pořádku, proto jsem problémy nečekal,“ popisuje problémy včelařů Tomáš Kelemen z Dolních Povelic.
PSNV se snaží také změnit současnou praxi ošetřování včelstev chemií, která je podle ní v kritických letech, jako například letos nefunkční a zatěžuje včely a jejich produkty zbytky zdraví škodlivých chemikálií. PSNV se nelíbí, že legislativa vymezuje využití alternativních způsobů léčení pouze pro registrované ekochovy a běžný včelař je často nucen ošetřovat včelstva zbytečně jedovatými látkami. PSNV chce proto legalizovat využití už odzkoušených způsobů ošetřování varroózy bližších přírodě a ponechat rozhodnutí, jak svá včelstva léčit, na včelaři.
Na pomoc v boji s varroózou vyvinula PSNV internetovou aplikaci pro sledování jejího rozšíření www.varroamonitoring.cz. Včelaři do něj v pravidelných intervalech zadávají vlastní data z terénu, aby včas varovali včelaře v okolí.
Pracovní společnost nástavkových včelařů sdružuje více než 600 včelařů. Funguje od roku 2000 a zabývá se vzděláváním propagací jednoduchých a udržitelných metod včelaření.
reklama