https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcera-zacal-tyden-pro-klima-festival-upozornujici-na-jeden-z-nejpalcivejsich-problemu-dneska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včera začal Týden pro klima, festival upozorňující na jeden z nejpalčivějších problémů dneška

15.6.2021 17:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Včera začal multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh.
 

Součástí festivalu je i cyklus krátkých přednášek o klimatu, který připravil Miroslav Havránek, ředitel CENIA, české informační agentury životního prostředí. Každý pracovní den bude Miroslav Havránek vysvětlovat základní informace ke klimatické změně. Přednáškový cyklus je dostupný jednak na YouTube kanálu CENIA či zde na Ekolist.cz.

Během prvního ročníku Týdne pro klima v roce 2019 se konalo 150 akcí na 50 různých místech. Do letošního druhého ročníku je zatím přihlášeno více než 70 událostí. Většina z nich proběhne naživo. Součástí programu jsou například přednášky, diskuse, workshopy, filmové projekce, koncerty, swapy, komentované vycházky nebo cyklojízda.

Nejaktivnějším městem letošního ročníku jsou Pardubice. Tamější spolky, jednotlivci i podniky přihlásili do programu Týdne pro klima zatím celkem 17 akcí. Jednu z nich pořádá i samotné statutární město Pardubice. To pod hlavičkou své události „Dny pro klima“ podpoří ve dnech 17. - 19. června ekologickou dopravu ve městě.

"Na nejdůležitější věci bychom neměli zapomínat. Změna klimatu k nim určitě patří. Její dopady jsou stále ničivější a mohou ohrozit samotné základy naší civilizace. Pojďme se společně zamýšlet a radit, jak zvýšit naše šance na budoucnost. Alespoň jeden týden v roce," říká Daniel Vondrouš, ředitel Asociace ekologických organizací Zelený kruh.

„Během roku s pandemií byla řada lidí ve společnosti vystavena různým vyčerpávajícím situacím a problémy klimatu šly logicky stranou. Přesto zůstávají změny klimatu jedním z nejpalčivějších problémů dneška a je důležité na ně nezapomínat," říká Jitka Martínková z Klimatické koalice.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BP

Bohdan Podlena

15.6.2021 15:35
Nejpalčivější problém dneška je přemnožené lidstvo !
Odpovědět

Jirka Černý

15.6.2021 16:13 Reaguje na Bohdan Podlena
Ano, ale o tom je nekorektní mluvit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.6.2021 18:41 Reaguje na Jirka Černý
Mluvit a psát o tom se může zcela normálně, ale nikdo nic nenadělá. Hlavně ti, ktří mají přírůst obyvatel mínusový.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.6.2021 18:43 Reaguje na Bohdan Podlena
Když vidím ty gigantické a zcela neobydlené oblasti na Sibiři nebo v Kanadě, v jižní Americe nebo Africe, tak ten pocit nemám.
problém je klimatickáí změna (tj. fosilí uhlík) a extrnality (odpady) všeho druhu. Pokud lidstvo začalo intenzivně bojovat proti tomuto, byly určitě šance. Ale dnes??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.6.2021 18:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Omlouvám se, pokud by lidstvo začalo proti tomu bojovat před 50. lety, byla by šance.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.6.2021 20:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Vystěhuj se na sibiř do čtyřicetistupnového mrázu mašlonku
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist