https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-havranek-zmena-klimatu-vykladovy-ramec-dpsir-a-epistemicka-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Havránek: Změna klimatu, výkladový rámec DPSIR a epistemická krize

10.6.2021
Naše schopnost vyrovnat se s environmentálními a společenskými výzvami bude dána tím, jak dokážeme zvládnout krizi porozumění.
Naše schopnost vyrovnat se s environmentálními a společenskými výzvami bude dána tím, jak dokážeme zvládnout krizi porozumění.
Změna klimatu je globální megatrend, který bude významně formovat fungování lidské civilizace na naší planetě v následujících dekádách až stoletích. Při příležitosti akce Týden pro klima připravila CENIA, česká informační agentura životního prostředí cyklus krátkých online přednášek zaměřených na fenomén změny klimatu z pohledu výkladového rámce DPSIR (Driving forces – Pressure – State – Impact – Response). Každý den v týdnu od 14. 6. budu představovat jeden segment tohoto rámce.
 

Co nás přimělo k tomu uspořádat tento cyklus? Důvody jsou dva. První je pragmatický, v týdnu od 14. 6. - 18. 6. probíhá akce Týden pro klima, který zaštiťuje Klimatická koalice, Zelený kruh, ale i moje alma mater Univerzita Karlova. CENIA se jako součást své hlavní činnosti snaží informovat laickou i odbornou veřejnost o problémech životního prostředí a toto je dobrá příležitost, jak využít zájmu, který bude tento týden na klima upřen.

Druhý důvod je ten, že změna klimatu, ztráta biodiverzity, chemizace prostředí a řada dalších environmentálních problémů, kterým musíme v 21. století čelit, je částečně zastíněna problémem, který z nedostatku představivosti nazýváme epistemickou krizí, nebo chcete-li krizí porozumění.

V konečném důsledku si myslím, že naše schopnost vyrovnat se s environmentálními a společenskými výzvami bude dána tím, jak dokážeme zvládnout krizi porozumění. U nás na CENIA sice nevíme, jak přesně tuto krizi vyřešit, ale doufáme, že náš cyklus přednášek jí pomůže alespoň o malý kousek umenšit.

Tou krizí porozumění mám na mysli, že si přestáváme rozumět. Data a fakta se stávají názory. Vezměte si například doznívající zdravotní krizi okolo COVID-19. Ta naší společnosti nastavila neúprosné zrcadlo, kde nám jasně ukázala, že jakkoli společenský diskurz a politika mohou snadno ovlivnit naše vnímání reality, již nedokážou ovlivnit realitu samotnou.

Že pevné hodnoty, na kterých deklaratorně stojí naše země, hodnoty, které často dáváme na odiv, jsou pod tlakem krize velmi pružné a tvárné. Epistomologická krize, která se projevila téměř zároveň s krizí zdravotní, spočívala v tom, že společnost nebyla schopná, nebo ochotná, se domluvit na tom, co je a co není realita, nebo co jsou fakta a co názory a co je mediální manipulace.

Kakofonie celebrit a influencerů, z nichž každý si chtěl přihřát svou osobní prestiž. Popírání objektivního stavu, třeba proto, že tento stav není pro část společnosti pohodlný, nebo i pro to, že někteří cizí státní aktéři mají zájem na vytváření alternativních realit. To vše vedlo pouze k tomu, že dopady krize byly výrazně větší a času na jejich řešení mnohem méně.

Pro odborníky, co se pohybují v oblasti životního prostředí, to byla ve zkráceném čase ukázka toho, jak bude vypadat takový sebevražedný přístup při řešení environmentálních problémů, kterým naše civilizace čelí. O čem tedy cyklus přednášek bude? Změna klimatu je problém, který má řadu souvislostí. Aby bylo možné je uchopit, je dobré si problém nějak rozlámat a roztřídit, tak aby věci dávaly smysl a člověk se neztratil v miriádě vztahů, věcí, které spolu souvisí.

Rozdělení problému změny klimatu do rámce DPSIR – tedy na Hnací síly – Tlak – Stav – Dopady – Odpověď nám umožní problém lépe uchopit, a snad i lépe komunikovat.

Každý den bude věnován jinému pohledu na změnu klimatu. V pondělí, které bude zaměřeno na hnací síly, se budeme bavit základních principech, na kterých klima funguje, ale i o megatrendech, které ovlivňují naši planetu.

V úterý se zaměříme na tlak, tedy emisní toky, změny využívání krajiny a další fenomény, které vytváří tlak na klimatický systém země.

Ve středu se budeme bavit o tom, jaký je stav klimatu na konci druhé dekády 21. století a jaká je prospekce na základě tohoto stavu.

Čtvrtek je zaměřen na to, jaké dopady má změna klimatu na společnost, ale hlavně jak jsme vůči těmto dopadům zranitelní.

A pátek je hodnocení toho, jak se zatím se změnou klimatu vyrovnáváme a jaká je naše odpověď na tuto výzvu.

Změna klimatu je komplexní problém a jako takový by neměl být redukován na úroveň hesla či sloganu, ale komunikaci problému pro veřejnost nepomáhá ani přílišná vědeckost. V přednáškách se budu snažit držet nějakého rozumného středu mezi těmito extrémy. Chci se držet co možná nejvíce dat a chci je prezentovat v lidsky pochopitelném narativu.

Pondělní přednáška proběhne na kanálu YouTube. Začátek ve 14:30. Záznamy přednášek budou následně dostupné jako video zde v tomto textu.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (43)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

10.6.2021 07:41
Super! Kouknu. :-)
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.6.2021 13:28 Reaguje na Petr Eliáš
A víte vůbec, na koho se tam budete koukat či ho poslouchat? Aby vaše původní nadšení rychle neochablo, když se bude omílat pořád to stejné vyčtené z těch "správných" podkladů!
Odpovědět
va

vaber

10.6.2021 09:02
základ je sjednotit se na názoru jestli klimatická krize je nebo není, to je podle mne první krok,
kdysi vyschla celá Sahara a přesto to dnes nikdo nenazývá krizí klimatu, kdyby vyschla maličká Evropa, ,nazvou to krizí klimatu všichni co přežijí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2021 09:20 Reaguje na vaber
Trvalo několik století, než se lidé sjednotili na tom, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce.
Dnes je prokázaný lidský vliv na změně klimatu asi stejný, ovšem času nemáme ani desetiletí. Už do roku 30 se očekávají dost silné problémy právě kvůli změně klimatu.
Tou dobou by měly jet na plný plyn všechny myslitelné brzdy, ovšem vy se chcete stále sjednocovat na názoru.

Sahara vysychala nějakých pár tisíc let a středomořské klima se měnilo už v biblických dobách, ale to byla pomalá lokální a nevýrazná změna.
Dnes je to úplně jiný kafe.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.6.2021 11:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to přesně tak, jak píšete.
Odpovědět
va

vaber

10.6.2021 16:53 Reaguje na Pavel Hanzl
že je Země kulatá se vědělo dávno, staré civilizace a jejich astronomie to dokazuje , jen náboženští tupci v Evropě tvrdili opak,
pokud se nenajde konsensus ,neschválí se řešení, mně osobně je to ukradené ,co si lidé nadrobí to si taky vyžerou
vyschlá Sahara a celý Střední Východ, masivní tání ledovců a stoupnutí hladin oceánů o desítky metrů ,to byla pomalá, lokální, nevýrazná změna?
tato změna zničila celosvětovou civilizaci která tady byla před naší dnešní a kterou odborníci tvrdošíjně odmítají
,ale dnešní krize je možná jen pokračováním toho co započalo po konci poslední doby ledové a nikdo neví kam až to dojde
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2021 20:07 Reaguje na vaber
Staré civilizace učily, že bůh Helios vyjížděl na Východě na přežení ohnivých koní atd. atd., neznaly gravitaci a tak kulatost Země neměla smysl. I když to jako okrajový názor byl zaznamenán, ale jen jako pozůstatek staré civilizace, kterou nikdo tvrdošíjně neodmítá, jen se zatím nedá dokázat.
Když končila poslední doba ledová, oteplovalo se normální rychlostí asi +1°C za 10 tisíc let, proto stoupla hladina světových oceánů, ale Sahara atd. je pořád lokální změna.
Když lovci mamutů, Kopčem s Veverčákem v Moravském krasu lovili mamuty, bylo to asi před 35 tisíci lety abylo chladněji o -3,5°C.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

10.6.2021 22:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha ono to aj matematicky sedí 35 000 deleno 10 000 = 3.5°C. Tak potom to musí byť pravda :-) Ešte skúste vypočítať ako stúpala hladina mora o 120 m za 18 000 rokov. Ako nápovedu dám graf.
https://magazin.gnosis.cz/snimky/stoupani-morske-hladiny-od-glacialniho-maxima.png
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2021 22:39 Reaguje na Vladimir Mertan
Dobrý, má to i logiku, kopíruje to celkem oteplování Země. Dnes to asi zase vystřelí nahoru, ale už ne moc, už moc ledu nezbývá.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.6.2021 22:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Staří Řekové nejen věděli, že Země je kulatá, ale dokázali poměrně přesně spočítat její poloměr.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2021 22:35 Reaguje na Karel Tejkal
Totální ptákovina, jak dycky.

Řekové neznali gravitaci, to je celý.....
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.6.2021 23:03 Reaguje na Pavel Hanzl
http://antika.avonet.cz/article.php?ID=4640
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 09:46 Reaguje na Karel Tejkal
Tahle měření, Ptolemaiovy mapy a stovky takových artefaktů z doby, kdy lidé neměli techniku, slušně dokazuje, že navazovali na starší vědění zaniklé civilizace. Ta zanechala na celém světě stovky důkazů (megalitické stavby) i události (biblická potopa, védy), ale ještě jsme ji neobjevili.

Staří Řekové neznali gravitaci, takže kulatost Země je čistě akademický názor zcela mimo realitu. Neznali dalekohled, neznali ani sextant na měření výšky hvězdy nad obzorem, neuměli vůbec měřit vzdálenosti.

Bez toho nemohli přijít na geo-, nebo helio- centrický systém, je jasné, že jej převzali ze starých textů. Ty byly uloženy v Alexandrijské knihovně a řečtí filosofové k nim měli přístup.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.6.2021 13:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Blábol...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 11:00 Reaguje na Karel Tejkal
Ten článek je dobrý, ale jsou tam ptákoviny. Zploštění Zeměkoule je zcela nepatrné (na modelu o průměru 1m by to dělalo asi 1 mm), čili nic a jejich výpočty se lišily v pohodě o 100%.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.6.2021 13:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět jste promarnil příležitost přiznat vlastní chybu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 13:50 Reaguje na Karel Tejkal
Je to daleko složitější a vy se tím nezabýváte, taky proč.
Pokud by vás to zajímalo, tak cesta vede přes Tíwanako v Bolívii i Cuzko, největší lidmi opracovaný kamenný kvádr je v Baalbeku pod základy mezopotámského a pak římského chrámu a váží 1100 (tisíc sto) tun. A je jich podobných více.
Až vymudrujete, kdo to postavil a jak, máte nárok na Nobelovu cenu.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.6.2021 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Dänikena jsem za mlada také četl. Proč však odbíháte od tématu? Staří Řekové již pár století před naším letopočtem prostě věděli, že Země je kulatá. Smiřte se s tím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 14:47 Reaguje na Karel Tejkal
Pojem "věděli" je příliš silný, ale otázka je, kde na to přišli. Sami to vymudrovat nemohli...a Daninken jen otvíral řadu otázek, které nejsou dodnes zodpověděné a měl jednoduché řešení. Ta civilizace přišla z vesmíru.
Nikdo to nikdy nepopřel ani nedokázal.
Ví se o tom tak málo, že nemůžeme odpovědět, kde se vzala. Jen víme, že tu byla a to je celý.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.6.2021 22:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Přibývá lidí, kteří nevěří vědě, ale žvástům o placaté Zemi (https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/grygar-baca-zeme-plocha-kulata_1801010945_pj).
Mnohem více - bohužel - přibývá lidí, kteří chtějí zachránit vesmír pomocí OZE a veganské stravy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 08:30 Reaguje na Karel Tejkal
Samozřejmě naše přeinformovaná doba přináší neskutečný zmatek, ale normální rozum si s tím poradí.....
Třeba nesmyly o tom, jak někdo zachraňuje vesmír jsou úplné blbosti, že?

Fatální problém je klima, co navrhujete místo OZE? Ale reálně.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

12.6.2021 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.quark.sk/slnko-zastalo-zem-sa-pohla/ "Antickým Grékom bolo známe, že Zem je guľa a poznali aj jej veľkosť. Guľatosť Zeme usúdili z tvaru tieňa, ktorý vidíme pri zatmeniach Mesiaca, veľkosť Zeme na základe slávneho Eratostenovho pozorovania: kým Slnko v Asuáne svieti priamo do hlbokej studne, v severnejšej Alexandrii úplný nadhlavník nedosahuje. Vedeli tiež, aký veľký je Mesiac a ako je ďaleko. Jeho veľkosť určili opäť vďaka zatmeniam a vzdialenosť od Zeme porovnaním s uhlovou veľkosťou na oblohe."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 14:42 Reaguje na Vladimir Mertan
Antičtí Grékovia měli hlavně přístup do Alexandrijské knihovny.
Neznali gravitaci, takže kulatá země je zcea mimo jejich chápání, neznali dalekohled, nezuměli měřit vzdálenosti.
V Ptolemiových mapách je dost přesné středomoří, je tam i Střední Východ i Indie. Je tam taky pobřeží Antarktidy bez ledu (spíš v různých kpiích, ovšem podivně přesných), je tam i Amerika a někde i Atlantida.
Já vím, byli borci, když v Asuánu svítilo do studně.....
Odpovědět
va

vaber

11.6.2021 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
je třeba číst i něco jiného než Staré řecké báje a pověsti
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.6.2021 11:37
Podle mého velice pěkně a vhodně napsané. Taky se podívám :)
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.6.2021 19:47
Jsem také absolvent UK a velmi se mi nelíbí, když se naše nejvěhlasnější univerzita prostřednictvím Klimatické koalice paktuje s ekologistickými ultras jako jsou Greenpeace, Hnutí Duha, Extinction Rebellion apod.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2021 20:09 Reaguje na Karel Tejkal
Vy jste asi dost nevydařený absolvent.....každá škola má nějaké takové.....
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.6.2021 22:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlupák školu nepotřebuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 09:50 Reaguje na Karel Tejkal
I hlupák školu potřebuje, protože ho dokáže vzdělat v nějakém praktickém oboru, i když principiální hlupství nepotlačí.
Němci takovým lidem, kteří mohou být na špičce ve svém oboru, říkají "fachidiot", u nás je to extrémně rozšířený druh.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.6.2021 10:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A tito namyšlení fachidioti jsou největší brzdou jakéhokoliv pokroku a vše 10x zichrují. Kdyby nebyli, svět by byl mnohem šťastnější.

Myslím, že i celý Green Deal je těmito lidmi koncipován.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 10:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Možná si nerozumíme, fachidiot právě nemá přesah a nechápe vyšší systémy.
příklad: bude horovat pro mastodonta JE Dukovany postaveného Rosatomem (což technicky není problém), ale nechápe, že právě Rusi si tím na nás pořídí bič.

Ekologové a tvůrci Green dealu jsou spíš opačného ražení, vidí pouze celek a uniká jim praktické provedení.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.6.2021 15:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvůrci Green Dealu jsou normální fachidioti, kteří vidí pouze OZE a myslí si, že když je propojí dráty, tak to vše začne bezuhlíkově fungovat (nechápou fungování vyšších systémů). A pokud nastanou průšvihy, nějak se to vyřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 19:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Tvůrci Greet dealu nejsou vůbec technici, jsou to asi hlavně přírodovědci, klimatologové, kteří dokážou přesvědčit politiky.
Ten průšvih je natolik evidentní, že v tom jedou úplně všichni, kteří nemají mezi ušma koblihu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.6.2021 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Počkejte, přírodovědci a klimatologové zanalyzovali problém, našli příčinu a nasimulovali řadu scénářů v závislosti na emisích. Žádný Green Deal nevytvořili. Za politiky (fachidioty) přišli lobbyisté a korupčníci z OZE byznysu a nakukali jim, že OZE to vyřeší. A protože akce potřebovala lákavý název, který by "obhájil" utrácení obrovských veřejných peněz, vznikl Green Deal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 20:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle není systém hop na krávu a je tele.
Celý systém ekologie se objevil někdy po válce, od 70. let Němci tlačili na politiky, aby zavírali jádro.
Uhlíkový systém byl známý taky v té době, ale stal se stoprocentně dokázaný až s moderními metodami během poslední dekády. OZE jedou už dlouho, my vytvářeli ten klíčový solární zákon v roce 2005.

Tak, jak to popisujete vy, si to předsatavují soudruzi v Kremlu a je to úplná blbost.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

11.6.2021 22:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Přírodní vědy z principu nikdy nemohou dokázat stoprocentní vliv lidského faktoru na současné oteplování. To by bylo v rozporu s vědeckou metodou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 08:33 Reaguje na Karel Tejkal
Dobře, klimatologové tvrdí, že ta pravděpodobnost je asi 96%.
A jaká je, že Země obíhá kolem Slunce?? 99% určitě. Je to podstatný rozdíl??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 14:44 Reaguje na Karel Tejkal
40 mld. tun CO2 každoročně emitovaných do atmosféry je pouze vědecký fakt a vliv na atmosféru je nejen vědecký, ale i logický.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.6.2021 09:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudruzi v Kremlu vymysleli Green Deal a montují na pole a střechy FVE?

Nemáte v hlavě zkrat?
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

12.6.2021 11:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Má...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 14:45 Reaguje na Jiří Svoboda
Doporučuji se naučíst číst a ještě lépe zkusit pochopit, co je v textu napsáno.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.6.2021 16:41
Dekarbonizace společnosti je krok správným směrem, technika provedení je však více než zoufalá .
Jedná se spíše o nové zelené náboženství hlásané nikoli z kazatelen, ale minaretů a prošpikované sektářskými bláboly. (multikulturalismus, gender, transsexuálové, černý rasismus, útoky na základy vzdělání, odmítání rodiny jako základu společnosti a jiné úchylky rozkládající společnost jako lučavka zlato)

Kam se poděla racionalita a osvícenství ,které nás přivedly k současnému materiálnímu blahobytu o kterém si naši předci mohli nechat zdát.
Co si mám myslet o tom, že Newtonovy zákony mají zmizet z osnov škol ČR s odůvodněním, že jim žáci nerozumí ?
Celá společnost prosáklá monetizací a nadšeně vyznávající kult zlatého telete.
A vždy se najde dost hlupců, kteří nadšeně Nový zelený řád hlasitým hýkáním oslavují - viz některé příspěvky výše.

Je mi z toho špatně a nezbývá než doufat, že postupem času tato úchylka odumře bez tragických dopadů do našich životů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 19:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, dnešní přeinformovaná doba skutečně není jak "za nás", skutečně se mění a je těžké to stíhat, je těžké se orientovat v tom, co je progresivní a zdravé a co je jen bublina v nulové hladině významnosti. A hlavně co je vyloženě škodlivé.
Máte pravdu v tom, že klíčovým a neřešeným problémem je všeobecná přežranost a systém věcí na jedno použití a tím gigantické množství odpadů, přemnožování lidí a tím tlak na surovinové zdroje. Nechápete sice největšího zabijáka CO2, ale dekarbonizaci chápete a jen by mě zajímalo, jak to chcete dělat jinak a lépe.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist