https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-havranek-hurikan-milton-a-efekt-kompaktniho-oka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Havránek: Hurikán Milton a efekt kompaktního oka

9.10.2024
Hurikán Milton procházející kolem Yucatánského poloostrova jako extrémní  silný hurikán kategorie 5 ve večerních hodinách 7. října 2024.
Hurikán Milton procházející kolem Yucatánského poloostrova jako extrémní silný hurikán kategorie 5 ve večerních hodinách 7. října 2024.
Licence | Volné dílo (public domain)
Včera hurikán Milton zasáhl okraj Yucatánského poloostrova a nyní se pohybuje směrem k západnímu pobřeží Floridy. Od včerejšího dne jej některé satelitní snímky klasifikují jako hurikán 5. kategorie na Saffir-Simpsonově škále, což znamená, že lze očekávat velmi ničivé účinky při jeho možném vstupu na území Spojených států.
 
Jednou z neobvyklých charakteristik hurikánu Milton je velikost jeho oka – měří méně než 4 míle (cca 6,5 km) v průměru, zatímco běžná velikost oka bývá mezi 20 a 40 mílemi (32-64 km). Výzkumy naznačují, že hurikány s menším okem mívají tendenci být silnější. Menší oko obvykle vytváří silnější stěnu oka, což je oblast extrémních větrů a intenzivní konvekce. Tento jev, známý jako „efekt kompaktního oka“, vede k velmi strmému tlakovému gradientu, který generuje silné větry. Zároveň však může destabilizovat strukturu oka, což někdy vede k jevu zvanému „výměna stěny oka“, kdy se původní stěna rozpadne a vytvoří se větší, stabilnější struktura.

Po kliknutí na obrázek se spustí animace.
Po kliknutí na obrázek se spustí animace.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NOAA/NESDIS/STAR

Může být Milton důsledkem změny klimatu?

Změna klimatu rozhodně přispívá k extrémům, a tedy i k intenzivnějším hurikánům. V posledních několika letech pozorujeme rychlý nárůst teplot světových oceánů, jako jsou Atlantik a Pacifik, což zvyšuje množství energie dostupné pro hurikány. Více energie v atmosféře a hydrosféře neznamená jen mírné zvýšení teplot; znamená to, že extrémní jevy, včetně silných hurikánů, jsou častější a intenzivnější. Vyšší teplota vody vede k rychlejšímu odpařování, což dodává hurikánům více energie k zesílení.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ClimateRealizer.org / Climate Change Institute / University of Maine

Predikce letošní hurikánové sezóny

Letošní sezóna hurikánů byla už od poloviny loňského roku považována za potenciálně nebezpečnou. Pro odhad síly sezóny se používá index ACE (Accumulated Cyclone Energy), který popisuje množství energie dostupné pro tropické bouře v daném roce. Průměrná hodnota ACE pro období 1990–2020 je okolo 120, zatímco odhady pro tento rok ukazují téměř dvojnásobek. To naznačuje, že můžeme očekávat silné a dlouhotrvající cyklony, jako je Milton.

Foto | Hurricane Database HUDRAT (NOAA) / Our World in Data

Hurikán Milton má tedy potenciál stát se jedním z nejničivějších hurikánů v historii. Florida se musí připravit na „landfall,“ který je předpovídán za necelé dva dny. A můžeme jí pouze přát, aby Milton zeslábl a aby se připravili dobře. A poznámka k na závěr – naše názory klima neovlivní, ale naše činy mohou.


reklama

 
foto - Havránek Miroslav
Miroslav Havránek
Autor je bývalý ředitel České informační agentury životního prostředí, aktuálně působí jako výzkumník Centra pro otázky životního prostředí UK.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

11.10.2024 12:29
Daniel Vávra: Odkázal na zajímavá data, po kterých zapátral student meteorologie Chris Martz. Ten na základě historických dat tvrdí, že Milton není nejhorší hurikán za 100 let. „Milton je 31. nejintenzivnější od roku 1851 a je na 31. místě s Sea Islands (1893), Great Atlantic (1944), Floridou (1949), Fran (1996) a Gustavem (2008). Celkem došlo od roku 1851 na 73 dalších hurikánů, které zasáhly americkou pevninu buď se stejnou intenzitou, nebo silnější. Konkrétně na Floridě je Milton na 18. místě nastejno s hurikánem Florida z roku 1949. Od roku 1851 zasáhlo Floridu 28 hurikánů se stejnou nebo větší intenzitou. 20 z nich udeřilo před více než 20 lety a 17 z nich bylo v roce 1960 nebo před ním.“

„Podle těchto dat za posledních 173 let tedy vychází, že hurikán podobné intenzity se v USA odehraje jednou za dva a půl roku.“
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.10.2024 18:59
"A poznámka k na závěr – naše názory klima neovlivní, ale naše činy mohou."
Ano, ale je to dvojznačné. Zda je rozumnější přizpůsobit se přírodě a nachystat se na potíže, nebo si ve své božské pýše myslet, že to dokážeme Green dealem ovládnout a zvrátit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist