Miroslav Havránek: Hurikán Milton a efekt kompaktního oka
Může být Milton důsledkem změny klimatu?
Změna klimatu rozhodně přispívá k extrémům, a tedy i k intenzivnějším hurikánům. V posledních několika letech pozorujeme rychlý nárůst teplot světových oceánů, jako jsou Atlantik a Pacifik, což zvyšuje množství energie dostupné pro hurikány. Více energie v atmosféře a hydrosféře neznamená jen mírné zvýšení teplot; znamená to, že extrémní jevy, včetně silných hurikánů, jsou častější a intenzivnější. Vyšší teplota vody vede k rychlejšímu odpařování, což dodává hurikánům více energie k zesílení.
Predikce letošní hurikánové sezóny
Letošní sezóna hurikánů byla už od poloviny loňského roku považována za potenciálně nebezpečnou. Pro odhad síly sezóny se používá index ACE (Accumulated Cyclone Energy), který popisuje množství energie dostupné pro tropické bouře v daném roce. Průměrná hodnota ACE pro období 1990–2020 je okolo 120, zatímco odhady pro tento rok ukazují téměř dvojnásobek. To naznačuje, že můžeme očekávat silné a dlouhotrvající cyklony, jako je Milton.
Hurikán Milton má tedy potenciál stát se jedním z nejničivějších hurikánů v historii. Florida se musí připravit na „landfall,“ který je předpovídán za necelé dva dny. A můžeme jí pouze přát, aby Milton zeslábl a aby se připravili dobře. A poznámka k na závěr – naše názory klima neovlivní, ale naše činy mohou.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Slavomil Vinkler
11.10.2024 12:29„Podle těchto dat za posledních 173 let tedy vychází, že hurikán podobné intenzity se v USA odehraje jednou za dva a půl roku.“
Slavomil Vinkler
11.10.2024 18:59Ano, ale je to dvojznačné. Zda je rozumnější přizpůsobit se přírodě a nachystat se na potíže, nebo si ve své božské pýše myslet, že to dokážeme Green dealem ovládnout a zvrátit.