Ve Spolaně potvrzeny další zátěže toxickými látkami
Budova staré amalgámovny je už nyní sanována kvůli rtuti. Jak budou zjištění CZ BIJO dále využita, je nyní na Fondu národního majetku (FNM) a České inspekci životního prostředí (ČIŽP). FNM by měl vybrat dodavatele případné sanace a společně s inspekcí rozhodnout o jejím způsobu. Ředitel firmy CZ BIJO v této souvislosti připomněl, že v současnosti ještě probíhá oponentní řízení k závěrům jeho společnosti. Na možné znečištění amalgámovny dioxiny již dříve upozornilo ekologické sdružení Arnika.
Co se týká podzemních vod, i tam je nyní na řadě FNM, který by měl podle CZ BIJO zadat vypracování studie proveditelnosti sanačního zásahu. Předběžně generální ředitel Miroslav Koliha počítá se zvýšením intenzity odčerpávání spodních vod tak, aby se kontaminace uhlovodíky nerozšiřovala za hranice Spolany a zároveň se snížil obsah nebezpečných látek v ohnisku znečištění. Spolana také vyčistí koryto Libišské strouhy. Žádné z nově zjištěných znečištění areálu nebo okolí Spolany podle CZ BIJO není důsledkem loňských povodní.
Kontaminace dioxiny v jiných částech sreálu, než jsou "dioxinové baráky" a budova staré amalgámové elektrolýzy, nepředstavuje podle CZ BIJO žádné environmentální riziko. Na jednom místě ale firma prokázala velké množství toluenu.
"Nyní je areál dostatěčně prozkoumaný, aby nevypadl ze skříně další kostlivec," prohlásil ředitel CZ BIJO Karel Bičovský. Zdráhal se ale odhadnout, jaké výše by náklady na další staré zátěže v areálu Spolany mohly dosáhnout. Nakonec rámcově cenu odhadl na stovky milionů korun.
reklama