Ve sporu se státem kvůli ovzduší má muž z Ostravy doplnit důkazy
Burda v žalobě tvrdí, že ministerstvo bylo od září roku 2012 v prodlení kvůli nevydání akčního plánu s krátkodobými opatřeními k ochraně ovzduší a programu zlepšování kvality ovzduší pro aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. Újma měla muži vzniknout tím, že je ovzduší znečištěné a úřady nevydaly účinná nápravná opatření.
Soudy v minulosti řešily obdobnou žalobu ženy z Ostravy, která žádala odškodnění v souvislosti s ovzduším v regionu. Pražský městský soud v listopadu 2016 pravomocně rozhodl, že sice úřední postup státu nebyl správný, žena ale neprokázala přímou souvislost se vznikem újmy a další část jejího nároku je promlčená. Zároveň městský soud upozornil, že řadu opatření stát provedl prostřednictvím jiných nástrojů a nařízení. Žena podala dovolání, to ale odmítl Nejvyšší soud. Spor putoval ještě k Ústavnímu soudu, který letos v létě rozhodl, že je stížnost ženy neopodstatněná.
Soudce obvodního soudu konstatoval, že v nevydání aktů spatřuje nesprávný úřední postup. Naznačil ale, že na rozdíl od předchozích rozhodnutí soudů podle něj nejde odbýt nárok na nemajetkovou újmu. Burda ale podle něj musí své nároky vymezit a prokázat. Jednání pak odročil na konec ledna.
Ministerstvo na žalobu už dříve reagovalo v obecné rovině tak, že kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji a jeho řešení pokládá za svou prioritu a na zlepšení proudí peníze z evropských fondů i z národních zdrojů.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší v Česku. Jeho kvalitu ovlivňuje nejen průmysl a doprava, ale i topení v domácnostech nebo škodliviny, které vítr přináší z Polska.
reklama