https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-sporu-se-statem-kvuli-ovzdusi-ma-muz-z-ostravy-doplnit-dukazy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve sporu se státem kvůli ovzduší má muž z Ostravy doplnit důkazy

19.11.2020 11:19 | PRAHA (ČTK)
Soudy v minulosti řešily obdobnou žalobu ženy z Ostravy, která žádala odškodnění v souvislosti s ovzduším v regionu. Pražský městský soud v listopadu 2016 pravomocně rozhodl, že sice úřední postup státu nebyl správný, žena ale neprokázala přímou souvislost se vznikem újmy a další část jejího nároku je promlčená.
Soudy v minulosti řešily obdobnou žalobu ženy z Ostravy, která žádala odškodnění v souvislosti s ovzduším v regionu. Pražský městský soud v listopadu 2016 pravomocně rozhodl, že sice úřední postup státu nebyl správný, žena ale neprokázala přímou souvislost se vznikem újmy a další část jejího nároku je promlčená.
Foto | Petr Štefek / Wikimedia Commons
Ostravan Vladimír Burda musí ve sporu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) kvůli znečištěnému ovzduší prokázat některá ze svých tvrzení. Uložil mu to Obvodní soud pro Prahu 10, který žalobu na stát projednává. Burda se domáhá milionu korun za nesprávný úřední postup a nečinnost, znečištěné ovzduší má podle něj vliv na kvalitu jeho života a zdraví jeho rodiny. Jednání bude pokračovat v lednu příštího roku.
 

Burda v žalobě tvrdí, že ministerstvo bylo od září roku 2012 v prodlení kvůli nevydání akčního plánu s krátkodobými opatřeními k ochraně ovzduší a programu zlepšování kvality ovzduší pro aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. Újma měla muži vzniknout tím, že je ovzduší znečištěné a úřady nevydaly účinná nápravná opatření.

Soudy v minulosti řešily obdobnou žalobu ženy z Ostravy, která žádala odškodnění v souvislosti s ovzduším v regionu. Pražský městský soud v listopadu 2016 pravomocně rozhodl, že sice úřední postup státu nebyl správný, žena ale neprokázala přímou souvislost se vznikem újmy a další část jejího nároku je promlčená. Zároveň městský soud upozornil, že řadu opatření stát provedl prostřednictvím jiných nástrojů a nařízení. Žena podala dovolání, to ale odmítl Nejvyšší soud. Spor putoval ještě k Ústavnímu soudu, který letos v létě rozhodl, že je stížnost ženy neopodstatněná.

Soudce obvodního soudu konstatoval, že v nevydání aktů spatřuje nesprávný úřední postup. Naznačil ale, že na rozdíl od předchozích rozhodnutí soudů podle něj nejde odbýt nárok na nemajetkovou újmu. Burda ale podle něj musí své nároky vymezit a prokázat. Jednání pak odročil na konec ledna.

Ministerstvo na žalobu už dříve reagovalo v obecné rovině tak, že kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji a jeho řešení pokládá za svou prioritu a na zlepšení proudí peníze z evropských fondů i z národních zdrojů.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší v Česku. Jeho kvalitu ovlivňuje nejen průmysl a doprava, ale i topení v domácnostech nebo škodliviny, které vítr přináší z Polska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist