https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-stredoceske-casti-chko-brdy-loni-pribylo-prestupku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve středočeské části CHKO Brdy loni přibylo přestupků

6.1.2021 14:55 | PŘÍBRAM (ČTK)
Důvodem je větší návštěvnost v souvislosti s pandemií koronaviru.
Důvodem je větší návštěvnost v souvislosti s pandemií koronaviru.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy loni přibylo přestupků. Policisté zaznamenali 242 případů neoprávněného parkování, meziročně o 117 více. Za vjezd do rezervace uložili 201 pokut, předloni jich bylo 185. Důvodem je větší návštěvnost v souvislosti s pandemií koronaviru, informovala ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.
 

"Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat," uvedla Schindlová.

Jenom v prosinci u Orlova policisté zaznamenali 78 případů špatného parkování. Ve správním řízení pak hrozí pokuta až 5000 korun. Podle starosty Obecnice na Příbramsku Josefa Karase (nez.) v Brdech přibylo návštěvníků už předloni a loni s koronavirem jejich počet ještě vzrostl. Za jarního nouzového stavu obec nechala své parkoviště raději otevřené, aby výletníci živelně neparkovali na okrajích lesa.

Tři řidiči projíždějící CHKO byli loni pod vlivem návykových látek, jeden měl zakázáno řízení a další usedl za volant bez řidičského oprávnění. Šestkrát řešili policisté táboření, většinou s rozdělaným ohněm, za což ve správním řízení hrozí pokuta až 15.000 korun.

"Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí již mnoho let. Takzvaně pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň," uvedla Schindlová. Lidé se v lese také nesmějí chovat hlučně, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky a kouřit.

Policisté loni zasahovali v Brdech již pátou sezonu, někdejší vojenský újezd se přeměnil na chráněnou krajinnou oblast počátkem roku 2016. Příbramští policisté kvůli tomu přibrali nové lidi a dostali speciální techniku - terénní vozidla, čtyřkolky a drony. Obvodní oddělení Příbram-venkov má na starosti středočeskou část Brd s rozlohou kolem 175 kilometrů čtverečních. Policejní pyrotechnik byl loni podle Schindlové třináctkrát přivolán k prověření nalezené munice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

7.1.2021 11:28
Jestli to nebude tím, že si obce dávají na všechny parkoviště zákaz vjezdu s vyjímkou dopravní obsluhy ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist