Ve středočeské části CHKO Brdy loni přibylo přestupků
"Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat," uvedla Schindlová.
Jenom v prosinci u Orlova policisté zaznamenali 78 případů špatného parkování. Ve správním řízení pak hrozí pokuta až 5000 korun. Podle starosty Obecnice na Příbramsku Josefa Karase (nez.) v Brdech přibylo návštěvníků už předloni a loni s koronavirem jejich počet ještě vzrostl. Za jarního nouzového stavu obec nechala své parkoviště raději otevřené, aby výletníci živelně neparkovali na okrajích lesa.
Tři řidiči projíždějící CHKO byli loni pod vlivem návykových látek, jeden měl zakázáno řízení a další usedl za volant bez řidičského oprávnění. Šestkrát řešili policisté táboření, většinou s rozdělaným ohněm, za což ve správním řízení hrozí pokuta až 15.000 korun.
"Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí již mnoho let. Takzvaně pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň," uvedla Schindlová. Lidé se v lese také nesmějí chovat hlučně, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky a kouřit.
Policisté loni zasahovali v Brdech již pátou sezonu, někdejší vojenský újezd se přeměnil na chráněnou krajinnou oblast počátkem roku 2016. Příbramští policisté kvůli tomu přibrali nové lidi a dostali speciální techniku - terénní vozidla, čtyřkolky a drony. Obvodní oddělení Příbram-venkov má na starosti středočeskou část Brd s rozlohou kolem 175 kilometrů čtverečních. Policejní pyrotechnik byl loni podle Schindlové třináctkrát přivolán k prověření nalezené munice.
reklama