https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-svedsku-byla-postavena-prvni-drevena-vetrna-elektrarna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Švédsku byla postavena první dřevěná větrná elektrárna

13.8.2022 10:40 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Na švédském ostrově Björkö poblíž Göteborgu vyrostla údajně první větrná elektrárna ze dřeva, konkrétně z vrstveného dýhovaného řeziva. Věž postavily finský lesnický gigant Stora Enso a developerská společnost Modvion, informovala společnost Porta Educa.
 

Dřevěná věž je vysoká 30 metrů a podle jejích autorů je stejně pevná jako ocelová a vydrží zhruba 25 až 30 let. Při její výrobě však vzniklo údajně o 90 procent méně uhlíkatých emisí. Ještě letos chtějí obě společnosti instalovat další dřevěné elektrárny a spustit komerční prodej.

Věže z vrstveného dýhovaného řeziva se vyrábějí v modulech, které mohou být přepravovány po veřejných komunikacích bez speciálních povolení nebo úprav silnic, a montují se přímo na místě. I díky tomu mohou být dřevěné větrné elektrárny vyšší a dosahovat většího výkonu, uvedla PR agentura Porta Educa.

Materiál z dřevěných větrných elektráren by po skončení jejich životnosti mohl najít další využití například ve stavebnictví. Společnost Modvion už nyní společně s firmou Enel Green Power pracuje na recyklaci vrstveného dřeva. Do projektu v loňském roce investoval i jeden z největších výrobců větrných turbín na světě, dánská společnost Vestas.

Modvion zatím plánuje umísťování svých dřevěných větrných elektráren na pobřeží, do budoucna však po drobných úpravách počítá s jejich masivním nasazením také na moři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

13.8.2022 08:47
Elektrárna je z vrstveného dýhovaného řeziva. O kolik emisí více to vyprodukuje při pálení oproti klasickému dřevu, až se bude elektrárna likvidovat?
Odpovědět
Anyr

Anyr

13.8.2022 10:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Odpovědět
Anyr

Anyr

13.8.2022 10:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nikdo neřekl, že se to bude pálit, a lze předpokládat, že masiv nemá potřebné vlastnosti k podobnému využití.
A stále je to mnohem lepší, než plasty a kovy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.8.2022 11:35 Reaguje na Anyr
Po přečtení nadpisu jsem byl nadšen, použití vrstveného dýhovaného řeziva mne však velmi zklamalo. Očekával jsem rozčapenou příhradovou konstrukci stožádu z KVH hranolů, která by se lepením a pomocí svorníků skládala na místě.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.8.2022 13:18 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím bych moc nepočítal. S ohledem na předpokládanou dobu trvání by to byla ideální tréninková konstrukce pro nejrůznější datlovité.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.8.2022 17:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V blízkosti je třeba ponechat několik doupních stromů a doufat v jejich preferenci.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.8.2022 12:55 Reaguje na Anyr
Jednou ta elektrárna doslouží a bude se muset rozebrat. Co pak bude s tím kompozitním dřevem? Bude to podobný provlém jako s vysloužilými větrnými elektrárnami z plastů.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.8.2022 14:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Odvezou se do spalovny.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.8.2022 16:47 Reaguje na Dalibor Motl
No a je otázka, zda spálení takovéto elektrárny nezatíží životní prostředí více než recyklace klasického větrníku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

13.8.2022 14:38
Fe je nejlépe recyklovatelný materiál..., akorát na listy je moc těžký...
Věže nejsou problém. Listy potřebují být lehké a pevné. Listy jsou namáhány a mají omezenou dobu života stejně jak draky letadel.
Odpovědět
ig

13.8.2022 22:51 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Proč by vlastně měly být lehké? Kvůli gyroskopickému momentu při změně směru větru? Nic jiného mě zrovna nenapadá. Doprava celých listů je hlavně ve vnitrozemí velmi drahá, při tom listy z ocelové skořepiny by se daly svařit na místě a ocel má řádově lepší odolnost proti únavě materiálu než lamináty. A zase o tolik těžší by to nebylo, konstruktéři by mohli třeba převzít od automobilek dovednost použití vysokopevnostního plechu s proměnnou tloušťkou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 21:25
Pozor na české strakapoudy, aby jim nerozklovali elektrárny, protože v zimě
by to byl fatální problém a museli by zase nastartovat tu starou mazutku!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist