https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-svratce-vylovili-po-23-letech-stejnojmenny-rybnik.v-sitich-skoncilo-na-300-stik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Svratce vylovili po 23 letech stejnojmenný rybník. V sítích skončilo na 300 štik

17.4.2021 15:32 | SVRATKA (ČTK)
Nadarmo se rybníku neříkalo štičí rybník
Nadarmo se rybníku neříkalo štičí rybník
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve městě Svratka na Žďársku dnes kvůli jeho chystané opravě vylovili rybáři po 23 letech rybník Svratka. V sítích skončilo na 300 štik, líni, candáti nebo plotice. Navzdory očekávání ale rybáři z vody nevytáhli žádného rekordně velkého kapra. ČTK to řekl starosta Svratky František Mládek (nestraník).
 

"Ale štik bylo opravdu hodně. A pěkných, i 80 centimetrů. Nadarmo se tomu neříkalo štičí rybník, daly se tady chytnout štiky i přes metr," řekl Mládek. Rybník patří městu, hospodaří na něm Moravský rybářský svaz. Některé vylovené ryby se přesunou do jiných rybníků v okolí, dodal starosta.

Rybníkem Svratka protéká stejnojmenná řeka, která je zdrojem velkého zanášení rybníka bahnem. Úpravy asi za 25 milionů korun by to měly vyřešit. Řeka bude nově rybník obtékat, což také usnadní cestu migrujícím živočichům. Podle Mládka to byla jedna z podmínek správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, ve které město Svratka leží.

"Teď bude rybník vysychat. My musíme vysoutěžit dodavatele stavby. Myslím si, že by to mělo být do konce června. Pak bude všechno kontrolovat poskytovatel dotace," řekl Mládek. Na opravu by mělo město získat dotaci z Operačního programu životní prostředí.

Rybník čeká odbahnění, rekonstrukce odvodňovacího vaku i hráze. Práce nesmí zasáhnout do části pobřežního pásma u přítoku. "To tam tak musí zůstat. CHKO si dala podmínky, že do toho se zasahovat nesmí," řekl Mládek. V porostu bude meandrovat odkloněná řeka. Vzniknout by měly tůňky a ostrůvek k hnízdění ptáků. Stavba má být dokončená v roce 2023.

Rybník byl naposledy vypuštěný 16. května 1998. Ve Svratce trvale žije 1400 lidí. Pro letošek město podle zveřejněných údajů počítalo s ročními příjmy okolo 29 milionů korun při výdajích 26,5 milionu Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist