https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdobnici-bude-navstevnicke-stredisko-dum-prirody-orlickych-hor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Zdobnici bude návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor

21.9.2018 00:10 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. / Ilustrační foto Orlických hor
V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. / Ilustrační foto Orlických hor
V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. Sídlit by mělo v objektu bývalé obecní školy, jeho provozovatelem bude obec. Součástí střediska bude visutá lávka z Domu přírody na protější svah o délce 350 metrů a výšce 35 metrů nad řekou Zdobnice. Veřejnosti by se mohlo středisko otevřít v roce 2021. Na projektu se vedle obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bude podílet i Královéhradecký kraj. Novinářům to ve středu řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
 

Dům přírody Orlických hor by měl propagovat Orlické hory a návštěvníkům představit nejvýznamnější turistické cíle, stezky a regionální produkty. Dům přírody bude mít vedle přínosu pro turistiku a ochranu životního prostředí také vzdělávací náplň. Metodicky středisko povede krajské Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Obec se pro financování projektu chce ucházet o dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí. "Jsme teprve na začátku. Na rekonstrukci budovy bývalé školy máme stavební povolení, budova je řadu let nepoužívaná a ve velmi špatném stavu. Na visutou lávku máme projektovou dokumentaci," uvedl zdobnický starosta Petr Novotný.

Dům přírody Orlických hor bude součástí sítě Domů přírody, která postupně vzniká pod vedením Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Dosud Domy přírody vznikly například v chráněných krajinných oblastech Český ráj, Blaník, Český les, Moravský kras, Slavkovský les.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist