https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-boj-s-horeckou-dengue-v-singapuru-muze-byt-predzvesti-zmen-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci: Boj s horečkou dengue v Singapuru může být předzvěstí změn klimatu

9.6.2022 01:06 (ČTK)
Se zhoršující se změnou klimatu a oteplováním planety se budou pravděpodobně dál šířit nemoci přenášené komáry, jako je zika, chikungunya a dengue, a budou mít stále větší dopad na lidské zdraví.
Se zhoršující se změnou klimatu a oteplováním planety se budou pravděpodobně dál šířit nemoci přenášené komáry, jako je zika, chikungunya a dengue, a budou mít stále větší dopad na lidské zdraví.
Foto | John Tann / Flickr
Epidemie horečky dengue, která je v Singapuru sezonní nemocí, letos propukla nezvykle brzy. Tento městský stát v jihovýchodní Asii už registruje více než 11 000 případů, což je dvakrát tolik, než za celý minulý rok. Odborníci varují, že situace není alarmující jen pro Singapur, jehož tropické klima je přirozenou živnou půdou pro komáry rodu Aedes, kteří virus přenášejí, ale i pro zbytek světa. Klimatické změny totiž znamenají, že v příštích letech budou podobné epidemie pravděpodobně častější a rozšířenější, informuje CNN.
 

Nemoc způsobuje příznaky podobné chřipce, jako je vysoká horečka, silné bolesti hlavy a těla. V extrémních případech se může objevit krvácení, dýchací potíže, selhání orgánů, člověk ale může i zemřít.

Podle odborníků se epidemie v Singapuru zhoršila v důsledku nedávných extrémních změn počasí. To by mohlo být předzvěstí i pro další státy, kde se objevují dlouhotrvající vedra a bouřky. Takové podnebí totiž napomáhá šíření komárů i viru, který přenášejí.

"Toto onemocnění je nyní endemické ve více než 100 zemích," uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě o horečce dengue z letošního ledna. Počet případů se za posledních 50 let zvýšil třicetinásobně.

Změna klimatu podle odborníků současnou situaci pravděpodobně ještě zhorší. "Dřívější modelové studie ukázaly, že v důsledku klimatických změn se nakonec rozšíří zeměpisné oblasti, ve kterých se komárům daří, a tím se prodlouží také období přenosu horečky dengue," uvedla vedoucí výzkumná pracovnice na Duke-NUS Medical School Ruklanthi de Alwisová.

Meteorologická stanice v Singapuru uvádí, že se tato země otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Maximální denní teploty by tak do roku 2100 mohly dosáhnout 37 stupňů Celsia, pokud se budou emise uhlíku dál zvyšovat. Podle meteorologa a klimatologa Koh Tieh Yonga ze Singapurské univerzity sociálních věd se prudce rostoucí teploty stanou normou. "Poslední desetiletí bylo velmi teplé. Nyní zažíváme asi o 12 teplých dnů a 12 teplých nocí více ve srovnání s dobou před 50 lety," dodává.

Se zhoršující se změnou klimatu a oteplováním planety se budou pravděpodobně dál šířit nemoci přenášené komáry, jako je zika, chikungunya a dengue, a budou mít stále větší dopad na lidské zdraví. Podle odborníků je nyní důležitou otázkou, zda politici přijmou taková opatření, aby zpomalili klimatické změny a připravili se na jejich důsledky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

9.6.2022 07:38
Dnes ráno jsem se vzbudil a nestál mi.Snad i to muže být předzvěst změny klimatu.
Odpovědět
Ze

Zellosh

9.6.2022 20:43 Reaguje na karel krasensky
Toto Vám Hanzl nedaruje!Již za chvíli Vás dostihne jeho verbální ejakulát...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist