https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-kukacka-snese-vejce-do-ciziho-hnizda-za-nekolik-sekund
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kukačka snese vejce do cizího hnízda za několik sekund

5.4.2021 03:04 | PRAHA (ČTK)
Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů.
Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů.
Kukačka obecná dovede snést vejce do cizího hnízda i za pouhé čtyři sekundy. Když ji obyvatelé hnízda napadnou, prudce zrychlí. Vyplývá to z nahrávek, které shromáždili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV). Jedná se podle nich o dosud největší soubor pozorování zachycující kukačku "při činu". Vědci tím přispěli k detailnějšímu poznání takzvané parazitace, informovala ČTK za AV Eliška Zvolánková.
 

Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů. Kukaččí mládě po vylíhnutí vytlačí z hnízda ostatní vejce nebo mláďata a uzurpuje si pozornost a péči nevlastních rodičů pro sebe.

Jedním z druhů, na které kukačka často cílí, je rákosník velký - pták sídlící v rákosinách u rybníků. Kukačka pár nejdříve pozoruje, aby našla jeho hnízdo, kam poté přilétá. Podle zástupců AV přitom dosud nebylo detailně prozkoumáno, co se během snášení v hnízdech odehrává.

Tým vědců z ÚBO AV, pod vedením ornitologů Václava Jelínka a Marcela Honzy, tak proces podrobně popsal pomocí videonahrávek. Vědci shromáždili přes 150 záznamů. Díky nim pak zjistili, že pokud se kukačka k hnízdu dostala nepozorovaně, trvala parazitace v průměru 16 vteřin. Ve chvílích, kdy ji rákosník napadl, však kukačka vše zvládla za polovinu času. V extrémní situaci pak i za pouhé čtyři vteřiny. Průzkum pak odhalil i další zajímavosti.

"Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces," zdůraznil Jelínek. Podle vědce kukačka po příletu k okraji hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až později snese své vlastní. "Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životní strategie," poznamenal Jelínek.

Některé boje jsou podle vědců přitom velmi brutální a mohou vést i k smrti nevítané návštěvnice. Videa však ukázala, že ani situace, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji vší silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabránily.

Článek o výsledcích výzkumu publikoval odborný časopis Ibis - International Journal of Avian Science.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.4.2021 09:58
Kukačka také dokáže vnést vejce (tj. vložit zobákem) do uzavřených hnízd či dutin, např. budníčkům či rehkům zahradním. Pro vědce je to úžasný objev, že to dokáže v řádu vteřin, pro amatérského ornitologa běžný jev.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.4.2021 12:09 Reaguje na Karel Zvářal
Ono je to možná způsobeno tím, že ti vědátoři, na rozdíl od amatérských ornitologů, moc do přírody nechodí. Já na tomhle světě už otravuju nějaké to desetiletí a za celou dobu jsem potkal v místnosti jediný exemplář kukačky. Byl to můj spolužák ze střední R. Kukačka a ten zase nezanášel vejce do cizích hnízd. -)))
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.4.2021 15:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já jsem znal také R. Kukačku a to Rajmunda ještě ze skautu hned po válce, dělal nám rádce družiny Havranů a říkali jsme mu Raja. Ani on, pokud vím, do cizích hnízd také vejce nezanášel. Teď by mu mohlo být tak 91 - 93 let, jestli už před léty nezemřel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist