https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-meni-skladbu-ryb-v-taborskem-jordanu-pribude-dravcu?fbclid=IwAR3k_plYgJfgSc3AUGQL3gRn7sifAFoMJ-HIgWXQkgi8RR09OmQSfLYLLto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci mění skladbu ryb v táborském Jordánu, přibude dravců

2.10.2019 00:30 | TÁBOR (ČTK)
Vědecký tým z biologického centra Akademie věd mění skladbu ryb v táborské nádrži Jordán. / Ilustrační foto
Vědecký tým z biologického centra Akademie věd mění skladbu ryb v táborské nádrži Jordán. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Vědecký tým z biologického centra Akademie věd mění skladbu ryb v táborské nádrži Jordán. Vyřazuje nevhodné druhy, jako jsou cejn, plotice a ouklej. Cílem projektu je, posílit výskyt dravců. Nevhodná skladba ryb a také vyšší množství fosforu podle vědců v současnosti negativně ovlivňuje kvalitu vody v Jordánu. Proto nádrž nemohou ve větší míře využívat lidé pro koupání. Hydrobiologové tak v těchto dnech vyřazují ryby, které požírají zooplankton, řekl vedoucí oddělení ekologie ryb a zooplanktonu z biologického centra Jiří Peterka.
 

Pokud je v nádrži větší poměr ryb, které se živí zooplanktonem, zvyšuje se podle Peterky výskyt řas. "Jakmile v tom systému něco ovlivníte, má to důsledky pro ostatní složky. Když se to dělá správným směrem, můžeme docílit kýženého efektu. A tím je zvýšení průhlednosti vody," řekl.

Vědecký tým proto několik dní postupně loví ryby z Jordánu a jejich stav reguluje. Nevhodné druhy rybáři převážejí do jiných revírů. Pokud jsou ryby mrtvé, berou si je zoologické zahrady na krmení. Naopak dravce vědci do Jordánu vrací. "A s nimi také kapry, protože ti jsou nejatraktivnější pro rybáře," uvedl Peterka.

Vyšší kvalitu vody zajistí podle něj ještě jeden prvek. Jedná se o srážecí stanici, která by zachytávala na přítoku do nádrže nežádoucí látky. Nejčastěji se jedná o fosfor, který se do řek dostává se splašky z obcí nebo zemědělství. "V průměru je v Jordánu 20 až 40 mikrogramů fosforu na litr, a maxima jsou dokonce 80 mikrogramů. Pro rekreační využití je ale ideální hodnota pod 20 mikrogramů na litr. Pak nebudou problémy s kvalitou vody," uvedl Peterka. Dodal, že snížení fosforu je zásadní aspekt. "V momentě, kdy sem nadále bude přitékat stále vysoké množství živin, tak byť tu nějakým způsobem zredukujeme rybí obsádku, ten efekt bude krátkodobý," řekl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist