Vědci našli nad soutokem Moravy a Dyje nový druh brouka
Vědcům z biologického centra, České zemědělské univerzity v Praze a Ostravské univerzity stačili k popsání nového druhu čtyři jedinci tohoto brouka, které se podařilo chytit do pastí při biologickém průzkumu lokality. "Zatím víme, jak tento nový druh kožojeda vypadá. Ale příbuzné druhy žijí ve starých stromech v chodbách jiného hmyzu. A je velmi pravděpodobné, že tento brouk potřebuje mohutné, staré duby. Pouze na nich byl totiž nalezen," uvedl entomolog Jiří Háva z České zemědělské univerzity v Praze, který nový druh vědecky popsal a publikoval v aktuálním čísle odborného časopisu Folia Heyrovskyana.
První jedince nového brouka chytil tým Lukáše Čížka z biologického centra při průzkumu lokality v roce 2012. "Měli jsme tam rozmístěno 360 pastí. Do každé z nich se chytí stovky brouků, materiál se pak musí roztřídit a rozeslat specialistům," uvedl Čížek. Vědci brouka objevili v pasti na starých dubech v oboře Soutok. V jeho přirozených úkrytech pod kůrou starých stromů se kožojeda moravského entomologům doposud najít nepodařilo.
"Je to mimořádný nález. Střední Evropa je dobře prozkoumaná a vědě neznámé druhy brouků tu objevujeme už jen vzácně," uvedl Petr Šípek z České společnosti entomologické. "Ukazuje, jak jsou jihomoravské luhy cenné a unikátní," doplnil.
Lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje se říká Moravská Amazonie, jde o největší zachovalý lužní komplex v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Podle vědců mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této lokality více než polovina starých porostů.
"Území patří státu, takže by neměl být problém zajistit mu ochranu. Jenže veškeré snahy byly dosud marné. Unikátní území ohrožuje postoj státních lesů i pasivita ochrany přírody. Hrozí, že toto unikátní území zdevastujeme," dodal Čížek.
reklama