https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-nasli-nad-soutokem-moravy-a-dyje-novy-druh-brouka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci našli nad soutokem Moravy a Dyje nový druh brouka

28.8.2018 00:48 | BRNO (ČTK)
Detailní snímek jednoho z exemplářů nově objeveného druhu kožojeda moravského (Paranovelsis moravicus).
Detailní snímek jednoho z exemplářů nově objeveného druhu kožojeda moravského (Paranovelsis moravicus).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Krásenský / Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Vědci objevili na starých dubech v jihomoravských lužních lesích nad soutokem Moravy a Dyje nový druh brouka z čeledi kožojedovitých. Hnědočerný brouk s rozměry dosahujícími sotva půl centimetru dostal jméno kožojed moravský. V tiskové zprávě to včera uvedla Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR.
 

Vědcům z biologického centra, České zemědělské univerzity v Praze a Ostravské univerzity stačili k popsání nového druhu čtyři jedinci tohoto brouka, které se podařilo chytit do pastí při biologickém průzkumu lokality. "Zatím víme, jak tento nový druh kožojeda vypadá. Ale příbuzné druhy žijí ve starých stromech v chodbách jiného hmyzu. A je velmi pravděpodobné, že tento brouk potřebuje mohutné, staré duby. Pouze na nich byl totiž nalezen," uvedl entomolog Jiří Háva z České zemědělské univerzity v Praze, který nový druh vědecky popsal a publikoval v aktuálním čísle odborného časopisu Folia Heyrovskyana.

Většina solitérních dubů je ve špatném zdravotním stavu a jejich počet rychle klesá. Náhrada za ně neexistuje.
Většina solitérních dubů je ve špatném zdravotním stavu a jejich počet rychle klesá. Náhrada za ně neexistuje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Miklín / AOPK ČR

První jedince nového brouka chytil tým Lukáše Čížka z biologického centra při průzkumu lokality v roce 2012. "Měli jsme tam rozmístěno 360 pastí. Do každé z nich se chytí stovky brouků, materiál se pak musí roztřídit a rozeslat specialistům," uvedl Čížek. Vědci brouka objevili v pasti na starých dubech v oboře Soutok. V jeho přirozených úkrytech pod kůrou starých stromů se kožojeda moravského entomologům doposud najít nepodařilo.

"Je to mimořádný nález. Střední Evropa je dobře prozkoumaná a vědě neznámé druhy brouků tu objevujeme už jen vzácně," uvedl Petr Šípek z České společnosti entomologické. "Ukazuje, jak jsou jihomoravské luhy cenné a unikátní," doplnil.

Lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje se říká Moravská Amazonie, jde o největší zachovalý lužní komplex v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Podle vědců mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této lokality více než polovina starých porostů.

"Území patří státu, takže by neměl být problém zajistit mu ochranu. Jenže veškeré snahy byly dosud marné. Unikátní území ohrožuje postoj státních lesů i pasivita ochrany přírody. Hrozí, že toto unikátní území zdevastujeme," dodal Čížek.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist