Vědci objasnili původ velrybího zpěvu, dorozumívání kytovců ale ruší lidský hluk
"Zvuk je pro jejich přežití naprosto klíčový. Je to jediný způsob, jak se mohou v oceánu najít a pářit," vysvětlil vedoucí studie Coen Elemans. "Velryby patří mezi největší zvířata, jsou chytré a také velmi společenské," dodal. Elemans s kolegy provedl pokusy s použitím hrtanů, které byly vyjmuty ze tří mrtvých těl uvázlých velryb. Přes hrtany následně vháněli vzduch, aby vytvořili zvuk.
Zatímco lidské hlasy vznikají vibracemi, které se tvoří při průchodu vzduchu přes hlasivky, u kosticovců, podřádu kytovců, má hlasový aparát velkou strukturu ve tvaru písmene U s tukovým polštářem v horní části hrtanu. Tato anatomie jim umožňuje zpívat díky recyklaci vzduchu a zabraňuje vdechování vody.
Výzkumníci vytvořili počítačové modely zvuků a ukázali, že velrybí zpěv je omezený na úzkou frekvenci, která se překrývá s hlukem produkovaným loděmi. "Nemohou se rozhodnout, že budou zpívat výš, aby se vyhnuly hluku, který v oceánu vydáváme my," vysvětlil Elemans. Jeho studie ukázala, jak hluk vytvořený lidmi může velrybám v oceánu bránit v komunikaci na velké vzdálenosti. Tyto poznatky by mohly být zásadní pro ochranu kytovců.
"Produkce a příjem zvuku je pro mořské savce nejdůležitějším smyslem, takže každá studie, která objasní, jak zvuky vydávají, má potenciál posunout obor kupředu," řekla odbornice na komunikaci velryb Kate Staffordová z univerzity v americkém Oregonu. Dodala, že schopnost savců vydávat tak složité hlasové signály je pozoruhodná, a zdůraznila, jak výjimečná tato zvířata jsou.
Výzkum přibližuje také evoluční proces, během kterého se předkové velryb vrátili ze souše do oceánu, a vývojové proměny, jež jim umožnily komunikovat pod vodou. Zvuky, které někteří námořníci přisuzovali duchům nebo bájným mořským tvorům, se tak díky výzkumníkům podařilo vysvětlit. Studie tak poskytuje odpovědi na otázky, které si vědci ohledně těchto písní kladou již desítky let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Honza Honza
25.2.2024 10:01Složitý je i zpěv ptáků, papoušci dokonce dokáží mluvit, přitom inteligence ptáků není nijak závratná.
Je to způsobeno přítomností hlasového centra v mozku, bez něho by ani inteligentní bytosti nedokázali komunikovat hlasovými projevy.
U člověka údajně toto centrum vzniklo náhodnou mutací retroviry (retrovirovou RNA jsme využily pro jiné účely).
Bylo by zajímavé zjistit, co si konkrétně velryby říkají a co dokáží svým zpěvem vyjádřit i ptáci. Třeba to není jen značkování teritoria ale rovněž i nějaké emoce, třeba i písnička, radost.
Jaroslav Řezáč
25.2.2024 11:07 Reaguje na Honza HonzaJdsme však jediný druh na Zeměkouli, který se dokáže zničit a vyhladit a tak s tím výtahem do pekla vezmeme ještě pár druhů s sebou.
OBECNĚ BY SE K TĚM VERLIBÁM DALO ŘÍCI TO SAMÉ CO K ČLOVĚKU, ČÍM VÍCE TECHNOLOGIÍ, TÍM VÍCE BLÁZNŮ.
ČÍM MÉNĚ PŘÍRODY, TÍM VÍCE TRAUMAT.