https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-noveho-zimniho-space-z-rad-primatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili nového zimního spáče z řad primátů

28.12.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Šampion v oblasti roztomilosti překvapil vědce: umí i hibernovat.
Šampion v oblasti roztomilosti překvapil vědce: umí i hibernovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tilo Nadler / vetmeduni.ac.at
Až dosud byli známi jen tři zástupci primátů, kteří uměli využívat výhod hibernace. Jednalo se o tři druhy madagaskarských lemurů, kteří se v nepříznivém období sucha ukládali k „zimnímu“ spánku. Tento krátký seznam nyní rozšířili veterináři a zoologové z Vídně o další položku. Dalším spáčem do nepohody je outloň malý, který žije v jihovýchodní Asii.
 

Hibernace se vyvinula jako mechanismus k úspoře energie v nepříznivém období, například během chladné sezóny, u řady živočichů. Většina primátů se ale vyskytuje v tropech, kde na tuhle evoluční vychytávku nebyl na rozdíl od polárních pustin nikdy kladen přílišný důraz. Vědci rozlišují několik stupňů, či spíše hloubek hibernace, přičemž „nejobyčejnější“ je tzv. torpor, neboli krátkodobé strnutí. V tomto stavu tělesné ztuhlosti jsou například zvířata schopná přečkat ledovou noc. Lemuři z Madagaskaru se sice nemusí bát krutých mrazů, ale využívají utlumení vlastních životních pochodů k tomu, aby přečkali neúrodné období sucha.


Videa s lechtanými outloni neukazují zvířatka roztomilá, ale vyděšená


Že něco takového dokáže i outloň malý (Nycticebus pygmaeus) bylo pro badatele z vídeňského Výzkumného institutu ekologie Vetmeduni nemalým překvapením. Ani ne dvaceticentimetrový drobeček, který váhou nepřesahuje 400 gramů, byl dosud považován jen za „šampiona“ v oblasti roztomilosti. Vídeňské zoology zaujalo především pět exemplářů outloně z Vietnamu, kteří opakovaně mezi prosincem a únorem prošli několika epizodami hibernace. A vzhledem k tomu, že ta „správná“ hibernace musí trvat nejméně 24 hodin, je toto zaznamenané 63 hodin trvající zklidnění outloňů považováno za hibernaci.

Spouštěcím faktorem je podle zoologa Thomase Rufa kombinace nižší teploty a snížené dostupnosti potravy. „Ve Vietnamu může v určitá období teplota poklesnout až o pět stupňů, a to je přesně ta doba, kdy je je příležitostně možné s největší pravděpodobností zaznamenat hibernaci outloňů.“ Ruf dále zmiňuje, že hibernace coby přezimovací strategie u primátů v Africe, Asii a Americe postupně vymizela. „Není ale vyloučeno, že by se mohla vyskytovat i u jiných, dosud neprozkoumaných druhů.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist