https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-potvrdili-prvni-nalez-viru-ptaci-chripky-u-antarktidy-boji-se-o-tucnaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy, bojí se o tučňáky

25.10.2023 10:36 (ČTK)
Tučňáci císařští na Rossově šelfovém ledovci
Tučňáci císařští na Rossově šelfovém ledovci
Britští vědci objevili virus ptačí chřipky u ptáků u pobřeží Antarktidy, kde se dosud nevyskytovala. Nález už potvrdily i laboratoře a ve vědecké komunitě panují obavy, že by ptačí chřipka mohla představovat zásadní hrozbu pro tučňáky, kteří žijí jen na Antarktidě, a nemají proto protilátky proti nemocem z jiných částí světa, napsal The Guardian.
 

Virus byl nalezen v populaci mrchožravého ptáka chaluhy subantarktické na Ptačím ostrově, který je součástí britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Tito stěhovaví ptáci jej s sebou podle vědců pravděpodobně přinesli z Jižní Ameriky, kde je ptačí chřipka velmi rozšířená a jen v Chile a Peru již zabila odhadem 500 000 mořských ptáků a 20 000 lachtanů.

Ptačí ostrov není součástí pevninské Antarktidy, ale leží asi 1700 kilometrů východně od jižního cípu Jižní Ameriky a od Antarktidy je vzdálený asi 1400 kilometrů. Vědci virus ptačí chřipky našli v těle uhynulých ptáků, k testování je přivedla neobjasněná úmrtnost ptáků, napsali ve zprávě o svém zkoumání na stránkách britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS).

Po potvrzení nálezu vědci "pozastavili většinu terénních prací zahrnujících manipulaci se zvířaty. Nadále pokračují opatření biologické bezpečnosti, včetně zvýšeného čištění oděvů a polního vybavení a pozorování oblastí s vysokou hustotou volně žijících zvířat," uvedli vědci z BAS. Dodali, že na ostrově dlouhodobě pozorují několik druhů albatrosů a tučňáků a Ptačí ostrov patří k nejpodrobněji sledovaným oblastem, což přispěje k mapování změn.

Šíření ptačí chřipky by mohlo vést ke "katastrofálnímu selhání rozmnožování" v regionu, což by mělo "devastující dopad na mnoho druhů volně žijících živočichů", uvedla Meagan Dewarová, předsedkyně Antarctic Wildlife Health Network, která byla hlavní autorkou zprávy BAS.

Odbornice na ptačí chřipku Michelle Willeová v reakci na nález viru na síti X napsala "zdrcující zprávy" a přidala fotografii chaluhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist