https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-s-cistenim-vod-od-hormonu-by-mohli-pomoci-mikroroboti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci: S čištěním vod od hormonů by mohli pomoci mikroroboti

27.11.2020 01:10 | PRAHA (ČTK)
"Naše strategie by mohla být v budoucnu doplňkovou metodou pro vylepšení separačních technologií při čištění zdrojů vody nebo pro řešení havárií a potencionálního ohrožení vodních zdrojů nebezpečnými látkami," řekl první autor studie Lukáš Děkanovský.
"Naše strategie by mohla být v budoucnu doplňkovou metodou pro vylepšení separačních technologií při čištění zdrojů vody nebo pro řešení havárií a potencionálního ohrožení vodních zdrojů nebezpečnými látkami," řekl první autor studie Lukáš Děkanovský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | VŠCHT
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence. Mluvčí školy Michal Janovský o tom informoval ČTK.
 

Pro čištění vody od hormonálních látek se nyní využívají stacionární či průtokové separátory a filtrační systémy. Publikovaný koncept přináší podle vědců na problém nový pohled. "Naše strategie by mohla být v budoucnu doplňkovou metodou pro vylepšení separačních technologií při čištění zdrojů vody nebo pro řešení havárií a potencionálního ohrožení vodních zdrojů nebezpečnými látkami," řekl první autor studie Lukáš Děkanovský.

Mikroroboti pracují na bázi vodivých polymerů polypyrrolů (PPy), s pomocí pH, světla či elektrického pole je odborníci mohou programovat, a tím měnit jejich fyzikálně-chemické vlastnosti. Robot se tak dokáže autonomně pohybovat ve vodním prostředí, vázat na sebe steroidní molekuly z roztoku a tkát na povrchu hormonální sítě, které se pak z vody snadno odstraní. Aby po vzniku sítě mikroroboti neztratili schopnost pohybu, jsou vybaveni magnetickými nanočásticemi.

Nature Machine Intelligence je on-line vědecký časopis. Věnuje se pouze umělé inteligenci, strojovému učení a robotice. Časopis byl vytvořen společností Nature Research v reakci na explozi strojového učení v roce 2010, vychází od ledna 2019.

Státní zdravotní ústav loni upozornil, že Česko patří v kvalitě pitné vody v Evropě k průměru, nikoli ke špičce. Je třeba zvýšit odbornost provozovatelů vodovodů a zlepšit mikrobiální kvalitu vody, tedy omezit vedlejší produkty z dezinfekce vody, uvedl tehdy František Kožíšek z ústavu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

27.11.2020 11:36
Než aby jsme změnili své chování, tak raději změníme celý svět..... to ukazuje jak bezohledný tvor človek je....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist