https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-u-sicilie-objevili-tri-podvodni-sopky-mozna-jsou-aktivni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci u Sicílie objevili tři podvodní sopky, možná jsou aktivní

10.8.2023 00:58 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Po několikatýdenní hlubinné expedici objevili vědci z celého světa u jihozápadního pobřeží Sicílie tři podvodní sopky, i když si nejsou zcela jisti, zda jsou aktivní. Nově nalezené vulkány jsou nejméně šest kilometrů široké a tyčí se více než 150 metrů nad okolním mořským dnem, uvedl list The Guardian.
 

Italský Národní institut oceánografie a aplikované geofyziky (OGS) v mořské oblasti mezi městy Mazara del Vallo a Agrigento objevil řadu podvodních sopek již v roce 2019.

Vědci prováděli průzkum mořského dna podél Sicilského průlivu na palubě německého plavidla Meteor a dokončili jej teprve před několika dny. Mezi 16. červencem a 5. srpnem shromáždili vzorky hornin, včetně lávových usazenin, které mají být analyzovány v nadcházejících měsících.

"V oblasti jsme zaznamenali hydrotermální aktivitu, ale ještě je příliš brzy na to říct, zda jsou tyto sopky aktivní," řekl výzkumník z OGS Dario Civile. Vědci podle něj nejprve musí analyzovat sesbírané vzorky.

Výzkumníci během expedice objevili také 100 metrů dlouhý a 17 metrů široký vrak lodi zhruba v polovině cesty mezi sopečným ostrovem Linosa a Sicílií. "Stále o tomto vraku nic nevíme a v tuto chvíli není možné zjistit, z jaké doby pochází," řekl Civile.

Expedici vedla Maltská univerzita společně s OGS, na průzkumu se ale podílela řada dalších výzkumných ústavů z celého světa.

Ačkoli podmořské erupce často zůstávají nepovšimnuty, předpokládá se, že pod vodou se nachází více než jeden milion sopek, které jsou zdrojem 80 procent sopečné činnosti na celém světě.

Civile uvedl, že v minulosti podmořské sopky v této konkrétní oblasti již jednou vybuchly, a následně se zde objevily malé ostrůvky. Někde se vynořily z vody jen krátce a poté zase zmizely v moři. Dne 18. července 1831, několik kilometrů od nedávného objevu, prorazil sopečný ostrov hladinu Středozemního moře, zhruba 50 kilometrů mil od města Sciacca.

Krátce poté vedl kapitán Humphrey Le Fleming Senhouse britskou námořní výpravu k vrcholu a pojmenoval jej po prvním lordu admirality Jamesi Robertu George Grahamovi. Král tehdejšího království obojí Sicílie Ferdinand II. byl rozzuřen ztrátou potenciální strategické základny a vyslal válečnou loď, aby nahradila britskou vlajku.

Vylodila se zde také francouzská výprava, která ostrůvek pojmenovala Giulia, čímž se rozpoutal trojstranný spor, který však za několik měsíců náhle skončil. V prosinci 1831 ostrov, který Sicilané nazývali Isola Ferdinandea na počest Ferdinanda II., zase zmizel.

V listopadu 2000 vyvěsili sicilští potápěči na této bublající podmořské sopce vlajku, aby zmařili případné nároky na britskou svrchovanost v případě, že by se znovu vynořila. Byli přivoláni potomci rodu Bourbonů, kteří kdysi vládli Neapoli, a do moře byla spuštěna pamětní deska s nápisem: "Vždycky bude sicilská."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.8.2023 10:22
Budou ohňostroje, které mají lidi tak rádi. Jen aby to letos vyšlo na silvestra ...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.8.2023 23:48
To jsem si myslel, ze vedci maji dno Stredozemniho more lepe zmapovane

Milion podmorskych sopek na celem svete - to je velike cislo. Kolik
z nich je explicitne znamo tzn. je znama jejich poloha a pripadne
udaj, kdy naposledy byly aktivni?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist